MBSTS Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Binlerce din görevlisi tarafından beklenen MBSTS sınavı ile hac veya umre organizasyonlarda görev almak isteyen yurt dışına kısa ve uzun dönem görevli olarak gitmeyen isteyenlerin girmek istediği bir sınav türüdür. Peki din görevlileri için önemli olan bu sınav (DİB-MBSTS) kaç yılda bir yapılır?

MBSTS Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?
Yayınlama: 12.12.2022
1.277
A+
A-

MBSTS HER YAPILIR MI?

Son yıllarda ÖSYM tarafından yapılmakta olan Mesleki Bilgiler SeviyeTespit Sınavı (DİB-MBSTS), her yıl yapılmaktadır. Sınav tarihi genellikle Mart-Nisan aylarına rastlamaktadır. Kadrolu veya sözleşmeli olan tüm din görevlilerinin girebildiği sınav, ÖSYM tarafından belirlenen illerde yapılmaktadır.


MBSTS Hap Bilgi, Çoktan Seçmeli Sorular ve En Güncel Bilgiler İçin Instagram Hesabımızı Takip Edin, TIKLAYINIZ!


SINAVA HER YIL GİRİLEBİLİR Mİ?

Güzel bir puan alan din görevlilerinin her yıl sınava girmesine gerek olmadığı dile getirilse de, bilgileri canlı tutmak için bu sınavlara her yıl girilmesi yararımıza olacaktır.

MBSTS SONUÇLARI KAÇ YIL GEÇERLİ?

MBSTS ile ilgili merak edilen konulardan biri de, sınav sonuçlarının kaç yıl geçerli olduğu. Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği 5. maddesinin (d) bendinde şu hüküm yer almaktadır: “Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) sonuçları ile yeterlik sınav sonuçları üç yıl süre ile geçerlidir.”

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi