Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Karla Karışık Yağmurlu
İstanbul
3°C
Karla Karışık Yağmurlu
Paz 3°C
Pts 3°C
Sal 3°C
Çar 4°C

Nevşehir Müftülüğü, Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyım Alım İlanı

Nevşehir Müftülüğü, Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyım Alım İlanı
Diyanet DHBT Mlakat S?navlar?na Haz?rl?k Kitab?
23.05.2021
A+
A-

VEKİL İMAM HATİP VE VEKİL MÜEZZİN KAYYIM SINAV DUYURUSU

İlgi:       a)  657  sayılı   Devlet   Memurları  Kanunu.

b)     Diyanet İşleri Başkanlığı Vaizlik, Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve

Müezzin Kayyımlık Kadrolarına Atama ve Bu Kadroların Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği.

c)             Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği. ç) Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği.

d)            Diyanet İşleri Başkanlığının 03.11.2014 tarihli ve 6060 sayılı yazısı.

İlimiz İlçe Müftülüklerine bağlı camilerde İmam-Hatip veya Müezzin-Kayyım olarak görev yapmakta iken askerlik, aylıksız izin, yurtdışı görevlendirme, geçici görevlendirme vb. nedenlerle görevden ayrılan/ayrılacak olan veya uzaklaştırılan cami görevlilerinin yerine ilgi kanun, yönetmelikler ve yazı uyarınca yarışma sınavı ile açıktan Vekil İmam-Hatip ve Vekil Müezzin-Kayyım ataması yapılacaktır.

A- SINAVA KATILMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

1.     657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesindeki şartları taşımak,

2.   Vekil İmam Hatiplik için en az İmam-Hatip Lisesi ya da İlahiyat Ön lisans veya İlahiyat Fakültesi mezunu olmak.

3.   Vekil Müezzin Kayyımlık için en az İHL mezunu veya lise mezunu olmak (İHL mezunu olmayanların hafız olması şarttır).

4.     İmam Hatiplik veya Müezzin Kayyımlık yapmaya mani bir özrü bulunmamak.

5.     2020 veya 2021 yılları KPSS (B) grubundan lisans mezunları için KPSSP124; önlisans mezunları için KPSSP123; ortaöğretim mezunları için KPSSP122 puan türünden en az 60 (altmış) puan almış olmak,

6. Yukarıdaki şartları taşıyanlar ve halen vekil olarak görev yapanlar da başvuruda bulunabileceklerdir.

B- BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1.    T.C. kimlik numaralı kimlik belgesi (nüfus cüzdanı veya pasaport),

2. Mezuniyet durumunu gösterir diploma veya mezuniyet belgesi (Diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK’ten alınmış olan denklik belgesi), Adayların, ibraz ettikleri mezuniyet belgeleri ile sahip oldukları puan türlerine ait (ortaöğretim mezunları için KPSSP122, ön lisans mezunları için KPSSP123 ve lisans mezunları için KPSSP124) KPSS mezuniyetlerinin aynı olması gerekmektedir.

3.    Adayın; sabıka kaydı, askerlik durumu ve başvuru yapılan unvanda görev yapmaya mani bir özrü bulunmadığına ilişkin yazılı beyanı, (Yazılı beyan istenen hususlar tek bir dilekçe/metinde yer alacaktır. )

4. Varsa Hafızlık Belgesi ( Vekil Müezzin Kayyımlık için başvuruda bulunan lise mezunları için Hafızlık Belgesi gereklidir.)

5-Başvuru için gerekli belgeleri ibraz edemeyen adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.Belgeler, kontrol edildikten sonra adaylara iade edilecektir.

1. Belgeler, atanmaya hak kazanan adaylar tarafından atama sürecinde ilgili birime teslim edilecektir.

C- BAŞVURU ŞEKLİ, YERİ VE ZAMANI

1.    Başvuru şartlarını taşıyan adaylar, başvuru formunu doldurarak istenen belgelerle birlikte ilçe müftülüklerimizden herhangi birine 20.05.2021-03.06.2021 tarihlerinde saat 10.00-15:30 arası şahsen müracaat edeceklerdir. (Adaylardan istenen belgeleri getirmeleri halinde, yurtdışından veya askerlik görevini yerine getirmekte olanlardan sınava başvuracak adaylar adına üçüncü şahıslar başvuru işlemini yapabileceklerdir.)

2.     İlçe müftülüklerindeki sorumlu personel, adayın sınav başvuru formundaki bilgiler ile ibraz ettiği belgelerdeki bilgilerin doğruluğunu tespit ettikten sonra evrak kayıt işlemini gerçekleştirecektir. Belgeleri eksik olan adayların başvuru işlemi kabul edilmeyecektir.

3.        Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.

4.    Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa

olsun kesinlikle değişiklik yapılmayacaktır.

1.    Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan başvurular kabul edilmeyecektir.

2.    Adaylar yalnız bir unvan (Vekil İmam Hatiplik veya Vekil Müezzin Kayyımlık) için başvuruda bulunabilecektir.

D- SINAV İŞLEMLERİ, SINAVIN YERİ, TARİHİ, SAATİ VE KONULARI

1.    Sınav, 15 Haziran 2021 tarihinde İlimiz Müftülüğünde yapılacaktır.

2.     Sınav tarihi ve saati, başvuruların alınması ve sınav için gerekli hazırlıkların tamamlanmasından sonra Vekil İmam Hatipler ve Vekil Müezzin Kayyımlar şeklinde 2 (iki) ayrı liste halinde http://nevsehir.diyanet.gov.tr// adresinden duyurulacaktır.

3.    Adaylar, sınava girerken kimlik belgelerini yanlarında bulunduracaklardır.

4.    İlan edilen tarihte sınava katılmayanlar sınav hakkını kaybetmiş sayılacak ve adaya ikinci bir sınav hakkı verilmeyecektir.

5.    Sınav Konuları:

*              Vekil İmam-Hatip için;

a.            Kur’an-ı Kerim, (70 puan)

b.            Dini bilgiler (İtikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları), (20 puan)

c.            Hitabet. (10 puan)

*              Vekil Müezzin-Kayyım için;

a.            Kur’an-ı Kerim, (70 puan)

b.            Dini bilgiler (itikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları), (20 puan)

c.            Ezan ve ikamet. (10 puan)

E- DEĞERLENDİRME, BAŞARI SIRALAMASI VE SINAV SONUÇLARI

1.    Adaylar sınav konularından 100 tam puan üzerinden değerlendirilecektir.

1.        Sınavda başarılı sayılabilmek için sınav komisyonu üyelerinin her birinin ayrı ayrı verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az 70 (yetmiş) puan olması gerekmektedir.

2.        Başarı sıralaması sözlü sınav puanı esas alınarak yapılacaktır. Sözlü sınav puanların eşit olması halinde sırasıyla KPSS puanı yüksek olana, KPSS’ye katıldığı öğrenim belgesinin mezuniyet tarihi önce olana, doğum tarihi önce olana öncelik verilecektir.

3.        Sınav sonuçları, işlemlerin tamamlanmasının ardından http://nevsehir.diyanet.gov.tr/ adresinden ilan edilecek olup tebligat yerine geçecektir. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

F- SINAVI KAZANANLARDAN İSTENECEK BELGELER

1.        T.C. kimlik nolu nüfus cüzdanı fotokopisi, (Aslı beyan edilecek)

2.     2020-2021 yılları KPSS (B) grubundan lisans mezunları için KPSSP124; önlisans mezunları içinKPSSP123; ortaöğretim mezunları için KPSSP122 puan türünden en az 60 (altmış) puan aldığına dair belge,

3.        Atamaya esas mezuniyet belgesinin fotokopisi, (Aslı beyan edilecek)

4.        Varsa hafızlık belgesi fotokopisi, (Aslı beyan edilecek)

5.        Askerlikle ilişiği olmadığına dair belge,

6.        Adli sicil kaydı,

7 Mal Bildirimi belgesi (Müftülükten temin edilecek)

G- ATAMA İŞLEMLERİ

1.    Boş olan veya boşalacak olan İmam-Hatip veya Müezzin-Kayyım kadrolarına başarılı olanlar arasından en yüksek puan alandan başlamak suretiyle vekil ataması yapılacaktır.

2.        Halen vekil olarak görev yapanlar arasından sınava girenler sıralamaya tabi tutulacaklar. Ancak sırası gelen adayların, mevcut görevini tamamlamadan yeniden ataması yapılmayacağı gibi görev süreleri bitmeden görevinden ayrılanların (istifa edenlerin) ataması da yapılmayacaktır.

1.   Sırası gelen adaya telefonla ulaşılacaktır. Bu sebeple numarasını değiştiren adaylar İlimiz Müftülüğünde vekil görevlendirme işlemlerini takip eden personele ulaşarak bilgi güncellemelerini yaptırmaları gerekmektedir. Aksi halde kendisine telefonla ulaşılamaması halinde sırası geçmiş olacaktır.

H- DİĞER HUSUSLAR

1.        Sınav işlemleri süresince adayın beyanı esas alınacaktır. Müracaat evrakı eksik olanlar İle sınav öncesi, sonrası ve atama sürecindeki işlemlerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılacaktır. Bu durumun sınavdan sonra tespit edilmesi halinde ise bu kişilerin sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmayacak; atamaları yapılmış olsa dahi atamaları iptal edilecek ve bu kişiler hiçbir hak talep edemeyeceklerdir.

2.        Sınav ve atama sürecinde İl Müftülüğümüzün internet sitesinde yapılan tüm duyurular tebligat sayılacaktır. Ayrıca bildirim yapılmayacaktır.

3.        İlçe Müftülükleri başvuruları kabul edilen adayların bilgilerini daha sonra kendilerine gönderilecek formata uygun bir şekilde doldurduktan sonra tasdikleyerek 08/06/2021 tarihine kadar İl Müftülüğüne üst yazıyla doğrudan göndereceklerdir.

4.        Sınav ile ilgili süreçte ve sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gelen talimatlar bağlayıcı olacağından Başkanlık talimatları doğrultusunda işlem yapılacaktır.

5.        Bu sınav ile ilgili hususlar, ilgili mevzuat çerçevesinde bu sınavı gerçekleştirecek olan Sınav Kurulu tarafından değerlendirilecektir.

6.    18.08.2020 tarihinde İlimiz Müftülüğünde yapılan vekil İmam-Hatiplik ve vekil Müezzin-Kayyımlık sınavında başarılı olup sıra bekleyenler ise Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 5/e maddesi gereğince “hakkında hüküm bulunmayan sınav sonuçları müteakip sınav ilanına kadar geçerlidir ” hükmüne göre iptal edilmiştir.

7- Bu sınav bir sonraki sınava kadar geçerli olacaktır.

2021 Müftülüklerin alım ilanları için tıklayın

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Burhan Hocayla 2022 DHBT Online (Canlı Seminer)