Prof. Dr. Ali Erbaş Müftülük Hizmet Binası Açılış Programına Katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, “Camilerimize daha iyi daha nitelikli hizmetler götürebilmek için müftülüklerimizin çok büyük önemi var.”dedi.

Prof. Dr. Ali Erbaş Müftülük Hizmet Binası Açılış Programına Katıldı.
Yayınlama: 02.05.2019
642
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bulancak ilçesinde müftülük hizmet binası açılışına katıldı. 36. İl Müftüleri İstişare Toplantısı için Ordu’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bulancak’ta yapımı tamamlanan Bulancak İlçe Müftülüğü Binası’nın açılışını gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Erbaş müftülük hizmet binalarının nitelikli çalışmaların gerçekleştirilmesi için önemli olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi, Peygamber Efendimiz din işlerini, diyanet işlerini, din hizmetlerini Mescid-i Nebevi’den yönetti. Biz bugün müftülüklerden yönetiyoruz. Biz ilim adamları olarak, hocalar olarak Peygamber Efendimizin nasıl ki varisiyiz, müftülüklerimiz de Mescid-i Nebevi’nin varisi. Onun için burada nice hayırlı hizmetler yapılacak.

Dini Mübin-i İslam’ın hem hizmeti hem eğitimi noktasında hademe-i hayrat dediğimiz yani hayır yolunda hizmet eden kardeşlerimizin daha nitelikli çalışması, daha güzel işler yapması için çok önemli bir binadır müftülük hizmet binası.

‘DAHA NİTELİKLİ HİZMETLER’

Değerli kardeşlerim insan, mekan, imkan diye sıralanan üç kavram vardır. İnsan önce geliyor onun için mekan ve imkan gerekiyor. İşte mekan, işte imkan hepsi insan için, hepsi çocuklarımız için, hepsi gençlerimiz için. Camilerimize daha iyi daha nitelikli hizmetler götürebilmek için müftülüklerimizin bu açıdan çok büyük önemi var.Yurt dışından bizi ziyaret için gelen heyetlere Diyanet İşleri Başkanlığını anlattığımda hayranlıkla dinliyorlar. Diyorum ki, ‘Bizim ülkemizde önceden bin müftülüğümüz vardı,şimdi iki ilçemiz daha kuruldu bin iki müftülüğümüz var’ diyorum şaşırıyorlar ve bu kadar müftünün olduğu bir ülke ilelebet payidar olur inşallah diye dua ediyorlar.

Ülkemizin, vatanımızın tarih boyunca hem medeniyetimizin gelişmesin de ilim, irfan, bilgi ve hikmet üretiminde müftülerimizin ilim adamlarımızın ne büyük katkıları olmuş. Sadece bu konuda değil, ‘Sarıklı mücahitler’ diye bir kitap var tavsiye ederim okuyunuz. Sarıklı mücahitler her zaman en zor zamanlarımızda, Kurtuluş Savaşı’nda, Çanakkale’de, Malazgirt’te, Sarıkamış’ta her yerde vatanın kurtuluşunda da milletimizin hep önünde olmuşlardır. Her ilimizin, her beldemizin müftüsü milletimizin önünde olmuş ve kurtuluşumuz için gayret etmişlerdir.

Değerli kardeşlerim bir hadisi şerifi sizlerle paylaşarak sözlerimi bitirmek istiyorum. Bu hadisi şerif-i iyi anlarsak hayır konusunda hayırlı hizmetler yapma konusunda alacağımız yeterince mesaj olduğunu düşünüyorum.

‘GENÇLERİMİZE, ÇOCUKLARIMIZA HİZMET ÜRETİLECEK’

Efendimiz Aleyhissalatü Vesselam buyuruyor ki, ‘İnsanlar öldüğü zaman amel defteri kapanır ama üç kişinin amel defteri kapanmaz. Bunlardan birisi hayırlı evlat yetiştiren anne babalar. İkincisi ilminden istifade edilen ilim adamları, alimler. Üçüncüsü sadaka-i cariye sahibi Müslümanlar.’işte burada bir sadaka-i cariye yükselmiş durumda. Projesinden tamamlanmasına kadar, katkısı olan herkes bu sadaka-i cariyenin sahibidir. Allah hepsinden razı olsun. Cenab-ı Hakk daha nice eserler yapmayı milletimizin hizmetine sunmayı hepimize nasip eylesin inşallah. Buradan bizim gençlerimize, çocuklarımıza hizmet üretilecek, hizmet üretim merkezi adeta burası.

Peygamber Efendimizin bir hadisi şerif-ini daha hatırlatayım, ‘Mahşer günü hiçbir gölgenin bulunmadığı bir anda Allah’ın arşının gölgesi altında gölgelenecek 7 sınıf insan vardır. Bunlardan birisi de kimdir biliyor musunuz?  Kalbi camilere, mescitlere bağlı gençler ve neşeyi huzuru ibadette bulan kimseler. Allah onlardan eylesin hepimizi inşallah.  Tekrar hayırlı olsun diyorum. Cenab-ı Hakk emeği geçen herkesten razı olsun. Allah’a emanet olunuz.

Giresun Müftüsü Muhittin Oral ise, hayır yapma duygusunun yaşatılması gerektiğini belirterek, Bu binamızın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.dedi.

Programın sonunda yapılan duanın ardından binanın açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Milletvekilleri Sabri Öztürk, Kadir Aydın, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, il ve ilçe müftüleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi