Saklıkent’ten Sarıkamış’a Gençlik Şühedanın İzinde

Sarıkamış Harekatı’nın 104’üncü yılı dolayısıyla 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun Rus İmparatorluğu’na yönelik düzenlediği Sarıkamış Harekatı (22 Aralık 1914 – 17 Ocak 1915) sırasında şehit düşen askerleri anmak için Konyaaltı ilçesine bağlı 2400 rakımlı Saklıkent Kayak Merkezi’nde, ‘Saklıkent’ten Sarıkamış’a Gençlik Şühedanın İzinde’ adıyla temsili yürüyüş düzenlendi.

Saklıkent’ten Sarıkamış’a Gençlik Şühedanın İzinde
Yayınlama: 06.01.2019
352
A+
A-

Düzenlenen yürüyüşe Antalya Valisi Münir KARALOĞLU, İl Müftümüz Osman ARTAN, İl Müftü Yardımcılarımız Osman DEMİREL, Mustafa ŞİMŞEK, İlçe Müftüleri, Antalya Merkez ve İlçe Müftülüklerinin personelleri, Resmi kurumların yöneticileri ve çalışanları, Sivil Toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri, Antalya da görev yapan din görevlileri, Antalya İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü üyeleri, öğrenciler ile birlikte yaklaşık iki bin kişi katıldı.

Şehitleri anma programına soğuk ve karlı havaya rağmen katılan 2 bin kişi ilk olarak saygı duruşuna durarak akabinde hep bir ağızdan istiklal marşını okuyup, karlı yolda 150 metre uzunluğunda Türk bayrağı taşıdı.

Törende konuşan Vali Münir Karaloğlu konuşmasında ilk olarak gençlere seslenerek, Sevgili gençler ne mutlu bize ki hürriyeti al Sancaklı bayrağımızla, fedakârlığı vatanla, milletle, adaleti devletle özdeşleştiren bir ecdadın torunlarıyız. Ne mutlu bizlere ki vatan sevgisini ve vatan savunmasını imandan sayan bir inancın mensuplarıyız. Ne mutlu bizlere ki tarihi şanla şerefle, zaferlerle kahramanlıklarla dolu bir milletin fertleriyiz. Çanakkale Savaşı’ndaki düşmanın düşüncesi neyse bugün de Türkiye Cumhuriyeti’nin güneyinden, Suriye’nin kuzeyinden terör koridoruyla çevirmek isteyenlerin düşünceleri aynıdır. Onun için Çanakkale’yi anlamadan Sarıkamış’ı iliklerimize kadar hissetmeden, 15 Temmuz gecesi dışarıdaki düşmanın içerideki maşalarını kullanarak yapmış olduğu darbe girişimini anlamadan bu topraklar üzerinde kıyamete kadar var olamayız. Onun için tarihimizi iyi anlamalı, iyi bilmeli, gençlerimize ve yavrularımıza tarih bilincini ve şuurunu vermeliyiz diye konuştu.

Allahuekber Dağı’nı aşmak isteyen ordumuz maalesef kışlık kıyafetler olmadan, bizim gibi kepi paltosu olmadan eksi 30-40 derecede çoğunluğu donarak şehadete ulaştı. Rabbim Sarıkamış ve tüm şehitlerimize rahmet eylesin. 2 senedir Antalya’da Sarıkamış şehitlerini anma programını Saklıkent’te idrak ediyoruz. Geçen sene güneşli bir gündü, kar üzerinde yürümüştük. Bu sene biraz daha Sarıkamış’taki şehitlerimizin yaşadığını hissettirmek için belli ki rabbimizin bir lütfudur, bir tipide buradayız. Şu anda yarım saattir buradayız ama hepimiz son derece üşümüş durumdayız. Biz de iliklerimize kadar Sarıkamış şehitlerimizi burada hissettik, yad ettik. Rabbim şehitlerimizin yolundan kıyamete kadar yürümeyi bizlere nasip etsin. Rabbim bu topraklarda kıyamete kadar birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza ederek var olmayı bizlere nasip etsin, dedi.

Konuşmaların ardından İl Müftümüz Osman Artan tarafından Sarıkamış ve vatan savunmasında canını feda eden bütün şehitlerimiz için dua okundu. İl Müftümüz Artan’ın yaptığı duaya yoğun kar yağışı altında programa katılan binler amin diyerek eşlik ettiler.

Etkinliğe katılanlara kırık buğday çorbası ile üzüm hoşafı dağıtıldı. Kar yağışı ve tipiye rağmen vatandaşlar soğuk havaya aldırmadan yürüyüşü tamamladı

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup