Tunceli Müftülüğü, 11 İlin Müftüsü Buluştu.

Siirt İl Müftülüğünün ev sahipliğinde, Bölge İl Müftüleri, İlahiyat Fakülte Dekanlarının katılımıyla istişare ve işbirliği toplantısı yapıldı.

Tunceli Müftülüğü, 11 İlin Müftüsü Buluştu.
Yayınlama: 25.03.2019
625
A+
A-

Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Şanlıurfa, Şırnak, Batman, Bitlis, Mardin, Adıyaman, Tunceli, Malatya İl Müftüleri ve İlahiyat Fakülte Dekanlarının katılımıyla, Siirt ve bölgesinde sunulan din hizmetlerinin değerlendirilmesi, geliştirilmesi, görüş alışverişinde bulunulması ve iş birliği yapılması amacıyla 23.03.2019 tarihinde Siirt’te Bölge İl Müftüleri ve İlahiyat Fakülte Dekanları ile istişare ve işbirliği toplantısı geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Siirt İl Müftülüğüne bağlı Safa Erkek Kur’an Kursunda yapılan 8. Bölge Müftüleri toplantısı Kur’an tilavetiyle başladı. Siirt İl Müftüsü Ahmet Altıok, açılış konuşmasında misafir İl Müftüleri ve Dekanlara katılımlarından dolayı teşekkür etti, toplantının hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan temenni ederek konuşmasını sürdürdü. Müftü Altıok; “ Siirt’te sizleri ağırlamaktan şeref duyuyoruz. Âlimlerin ulemaların şehri Siirt’te gerçekten sizleri ağırlamaktan ziyadesiyle memnun mesrur olduk. Rabbim çok bereketli bir toplantı yapma hususunda bizleri muvaffak eylesin’’dedi.

Müftü Altıok konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Diyanet İşleri Başkanlığımızın belirlemiş olduğu konularla ilgili ön hazırlık çalışması müzakereleri yapılmıştır. Önümüzdeki Nisan ayında İl Müftüleri toplantısı başka bir ilimizde yapılacaktır. Başkanlığımızın tavsiyeleri doğrultusunda Türkiye Bölgelere ayrılmıştır. Bizler 8. Bölge Müftüleri olarak dini alanda daha verimli hizmetler yapmak amacıyla, eksikliklerimiz nelerdir, daha iyi hizmet nasıl yapabiliriz bunun müzakerelerini yaptık. İmam- Hatiplerle, Din Hizmeti sunan hocalarımızın verimlerinin artırılması, Gençlere, 4-6 yaş grubu başta olmak üzere tüm toplum katmanlarına daha iyi bir din hizmeti sunabilmek için bu konuları konuşarak, rapor haline getirdikten sonra Diyanet İşleri Başkanlığımıza sunacağız. Bu günkü bölge Müftüleri toplantısı Çerçevesinde Ulu Camiini ziyaret ettik, Kur’an Kurslarımızı, Hocalarımızı, Tillo ilçemizi ziyaret ederek toplantımızı tamamlayacağız.’ şeklinde konuştu.

TOPLANTI GÖRÜŞLERİ:

Yakup ÇİÇEK, Hakkari İlahiyat Fakültesi Dekanı:

‘’Bu toplantılar, ele aldığı konular, hizmetlerin daha verimli bir hale gelebilmesi noktasında güzel fikirler ortaya çıktı. Organizasyonu gerçekleştirenlere teşekkür ediyorum.’’

Mehmet TAŞÇI : Adıyaman İl Müftüsü:

‘’Son derece verimli ve faydalı bir toplantı oldu. Ev Sahipliğinden Dolayı Siirt İl Müftüsüne teşekkür ediyorum.’’

Yusuf SARIKAYA, Elazığ İl Müftüsü:

1985 Yılına Kadar Siirt’e görev yaptım. O tarihten bu yana buraya ikinci Gelişim.  Siirt’te çok sayıda öğrenci yetiştirdik. Ayrıca bizlerde bu ilde o tarihte İlim Tedrisatı yaptık. Toplantının hayırlara vesile olmasını dilerim.

Mehmet TAŞTAN, Şanlıurfa İl Müftüsü:

11 İl Müftümüzle birlikte Siirt’te olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Siirt’imizin güzel taraflarını görmek nasip oldu. Gerek kanaat önderleri, Hocaları ile tanışmamız bizleri mutlu etti.’’dedi.

Yapılan toplantıda, bölge içinde tespit edilen konu başlıkları hakkında kapsamlı değerlendirmeler yapılarak görüş alışverişinde bulunuldu; değerlendirme, teklif ve öneriler belirlendi. Toplantı kapanış konuşmaları ile tamamlandı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Yapay Zeka Eğitim Platformu