Uşak Müftülüğü 2019 Yılı İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Cuma Dersleri Ek Öğretim Programı!

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce İhtiyat Odaklı Kur’an Kursları Cuma Dersleri Ek Öğretim Programı için detaylar haberde…

Uşak Müftülüğü 2019 Yılı İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Cuma Dersleri Ek Öğretim Programı!
Yayınlama: 18.02.2019
1.307
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanlığımız, yasaların kendisine yüklemiş olduğu sorumluluklar çerçevesinde yediden yetmişe toplumun tüm kesimlerine yaygın din eğitimi hizmeti sunmaya devam etmektedir. Bu hizmetlerin sunulduğu mekânların başında Kur’an kursları gelmektedir. Söz konusu kurslarda vatandaşlarımız başta yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i öğrenme olmak üzere; itikat, ibadet, ahlak, siyer gibi alanlarda temel düzeyde dini bilgiler eğitimi alarak manevi hayatlarına yön vermektedirler. İhtiyaç odaklı Kur’an kursları, yaz Kur’an kursları, hafızlık kursları, 4-6 yaş kursları gibi farklı programlar kapsamında çok sayıda vatandaşımız Başkanlığımız tarafından verilmekte olan yaygın din eğitimi hizmetlerinden istifade etme imkânı bulmaktadır.

GENEL AMAÇLAR

Programla;   

 1. İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak esasları konusunda öğrencilerde bilgi ve bilinç oluşturmak,
 2. Birlik-beraberliğimizin ve sosyal dayanışmanın önemli unsurlarından biri olan cuma gününün, anlamına uygun bir şekilde değerlendirilmesine katkı sağlamak,
 3. Manevi hayatımıza yön veren duygu ve değerlerimizi, sahih ve sağlam dini bilgilerle temellendirmek,
 4. İslam medeniyetinin temel özellikleri hakkında öğrencilerde farkındalık oluşturmak,
 5. Öğrencilerin nitelikli zaman geçirmelerine katkıda bulunmak, amaçlanmaktadır.

UYGULAMA İLKE VE ESASLARI

 1. Programın uygulanmasında, İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Öğretim Programları takvimi esas alınacaktır.
 2. Program haftada 2 saat olmak üzere toplam 34 haftadır.
 3. Program cuma günleri öğleden önce veya öğleden sonra uygulanacaktır.
 4. Cuma derslerine kursumuzun bulunduğu mahallede olup da kurs faaliyetlerimize uzun süreli katılma imkânı bulamayan halkımız da davet edilecektir.
 5. Konuların işlenişinde programın genel amaçları ve muhatapların seviyeleri dikkate alınacaktır.
 6. Konuların anlatımında teşvik edici, kuşatıcı, birleştirici, umut verici, bilgi ve hikmete dayalı bir irşat dili ve üslûbu benimsenecektir.
 7. Birlik beraberlik, birlikte yaşama ve kardeşlik hukuku daima vurgulanacak; ötekileştirici söylem, tutum ve davranışlardan uzak durulmasının önemine dikkat çekilecektir.
 8. Programda yer verilen konular işlenirken, sade ve anlaşılır bir dil kullanılmasına özen gösterilecektir.
 9. Öğrencilerin kazanmaları istenen temel bilgi ve becerilerin öğrencilerin gerçek yaşamdaki ihtiyaçlarıyla örtüşmesine dikkat edilecek, bu bağlamda konuların insan hayatına kattığı kazanımlara vurgu yapılacak, örneklerin günlük hayattan seçilmesine özen gösterilecektir.
 10. Konuların Kur’an ve sünnet bütünlüğünde, sahih dini bilgiyi esas alan bir yaklaşımla ayet ve hadisler ışığında işlenmesine dikkat edilecektir.
 11. Öğreticiler haftanın konusunu, program kapsamında tespit edilen Kur’an Yolu, Hadislerle İslam, İslam İlmihali, Sorularla İslam, Kur’an’dan Öğütler, Örnek Vaazlar I-II kaynaklarından yararlanarak derse mutlaka hazırlıklı gelecektir. Bu kapsamda haftanın hutbesi de incelenecektir.
 12. Programda yer alan konulara ilişkin sıralama örnek niteliğinde olup gerektiğinde öğreticiler, muhatapların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak konular arasında takdim-tehir yapabileceklerdir. Bu bağlamda ek konu başlıklarından da yararlanabileceklerdir. Ayrıca mübarek gecelerin olduğu haftalarda ise o gecenin önem ve fazileti işlenecektir.
 13. Öğreticiler öğrencilerin bilgi düzeylerini, ilgi ve ihtiyaçlarını dikkate alarak programın genel amaçları doğrultusunda muhtevanın sınırlarını belirleyebilecek; neyi, ne kadar ve nasıl işleyeceklerine kendileri karar verebileceklerdir.
 14. Eğitim sürecinin tüm unsurlarında, öğrencilerin insanı değerli kılan davranışlar konusunda farkındalık kazanmalarına katkı sağlayacak bir yaklaşım benimsenecektir.
 15. Konunun anlaşılmasına katkı sağlayacak ayet, hadisler başta olmak üzere uygun nitelikteki kıssa, şiir ve mesellerden faydalanılacaktır.
 16. Konuların anlaşılmasını kolaylaştıracak yazılı, görsel ve işitsel materyallerden yararlanılacaktır.
 17. Programla ilgili, uygun araç ve yöntemler kullanılarak tanıtım çalışmaları yapılacaktır.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN!

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi