Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu
İstanbul
30°C
Az Bulutlu
Cts 30°C
Paz 28°C
Pts 29°C
Sal 30°C

Vekil İmam-Hatib ve Müezzsin-Kayyım Sınav İlanı

Vekil İmam-Hatib ve Müezzsin-Kayyım Sınav İlanı
28.09.2021
A+
A-

T.C. GAZİANTEP VALİLİĞİ İl Müftülüğü

Sayı      : 55489305—902.03-

Konu : Sınav İlanı

27 /09/2021

İLAN

İlgi: a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu.
b) Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği.
c) Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği.
ç) Vaizlik, Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık Kadrolarına Atama ve Bu Kadroların kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği

 

İlimiz İlçe Müftülüklerine bağlı camilerde görev yapmakta iken çeşitli sebeplerle görevinden geçici olarak ayrılan cami görevlilerinin yerine ihtiyaç duyulduğunda açıktan vekil imam hatip ve müezzin kayyım ataması yapmak üzere, ilgi kanun ve yönetmelikler çerçevesinde sözlü sınav yapılacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI:

 1. 657 sayılı DMK’nın 48. maddesinde aranan genel ve özel şanları taşımak.
 2. İmam Hatip Lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu
 3. İmam-Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık yapmaya mani bir özrü
 4. 2021 yıllı KPSS (DHBT) sınavından 60 (altmış) ve üzeri puan almış
 5. Vekil Müezzin-Kayyımlık için lise veya dengi okul mezunu olup Hafız olmak (İmam- Hatip Lisesi mezunları için bu şart aranmaz).
 6. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5/1 -b maddesinde belirtilen “itikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törelerine uyguluğunun çevresinde bilinir olduğu şeklinde ortak bir nitelik taşımak.”

BAŞVURU   İŞLEMLERİ:

 1. Müracaatlar 209.2021 tarihinde başlayıp    11.10.2021   tarihi mesai bitiminde sona edecektir.
 2. Adaylar başvuru belgeleriyle birlikte ilimiz müftülüğüne müracaat
 3. Posta veya Fax yoluyla ve eksik evrakla yapılan müracaatlar kabul edilmeyecek

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

1 . Dilekçe
2. T.C. Nüfus Cüzdanı fotokopisi
3. 2021 yılı KPSS (DHBT) sonuç belgesi
4. Diploma fotokopisi (2021 yılı KPSS DHBT sınavında almış olduğu puan türüne ait) (Diplomanın aslı da getirilerek, kontrol sonrasında başvuru sahibine iade edilecektir.)
5. Hafız olanlar için Hafızlık Belgesi

SINAV İŞLEMLERİ :

 1. Mülakat sınavı 10.2021 tarihinde saat 08:30’da İlimiz Müftülüğünde yapılacaktır. Başvuru sayısının fazla olması halinde sınav birkaç gün devam edecektir.
 2. Sınav tarihleri ilimiz Müftülüğü http://gaziantep.diyanet.gov.tr internet adresinden ilan Adayların sınav tarih ve saatinde İlimiz Müftülüğünde hazır bulunmaları gerekmektedir.
 3. İlan edilen tarihte sınava katılmayanlar sınav hakkını kaybetmiş sayılacak ve adaya ikinci bir sınav hakkı
 4. Adayların sınava girerken kimlik belgelerini yanlarında bulundurmaları

SINAV SONUÇLARI :

 1. Sözlü sınavda 70 (yetmiş) ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacaktır.
 2. Sınav sonuçları bir sonraki sınava kadar geçerli olacaktır.
 3. Başarı sıralaması ; sözlü sınavda yüksek puan alan adaydan başlamak üzere yapılacaktır.
 4. Puanların eşit olması halinde 2021 KPSS (DHBT) puanı yüksek olan sıralamada öncelik
 5. Sınav sonuçları  http://gaziantep.diyanet.gov.tr internet adresinden duyurulacak ve  ilgililere ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

ATAMA İŞI.EMLERİ:

1.Açıktan Vekil İmam Hatip/Müezzin Kayyım atamaları başarı sıralamasında en yüksek puan alan adaydan başlanarak yapılacaktır.
2. Ayrıca 657 Sayılı DMK’nın 48/A-8 maddesi uyarınca Arşiv Araştırması sonucunda açıktan  vekaleten işlemi gerçekleştirilecektir.
3. Teklif edilen görev yerini kabul etmeyenler haklarından feragat etmiş sayılacaklardır.
4. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum ve grupları üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin görevlendirmeleri yapılmayacaktır. Görev verilmiş olsa dahi görevlendirmeleri iptal edilecektir.
5. Müracaat evrakı eksik olanlar ile sınav öncesi, sonrası ve atama sürecindeki işlemlerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılacaktır. Bu durumun sınavdan sonra tespit edilmesi halinde ise bu kişilerin sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmayacaktır. Atamaları yapılmış olsa dahi iptal edilecek ve bu kişiler hiçbir hak talep
6. Halen vekil olarak görev yapanlar arasından sınava girenler sıralamaya tabi tutulacaktır. Ancak sırası gelen adayların, mevcut görevini tamamlamadan yeniden ataması yapılmayacağı gibi görev süreleri bitmeden görevinden ayrılanların (istifa edenlerin) ataması da yapılmayacaktır.
7. Sırası gelen adaya telefonla ulaşılacaktır. Bu sebeple numarasını değiştiren adaylar İlimiz Müftülüğünde vekil görevlendirme işlemlerini takip eden personele ulaşarak bilgi güncellemelerini yaptırmaları Aksi halde kendisine telefonla ulaşılamaması halinde sırası geçmiş sayılacaktır.

 

DİĞER HUSUSLAR:

1. Sınavda başarılı olup diğer sınavı kadar görev verilemeyenler herhangi bir hak iddiasında bulunamayacaklardır.
2. Sınav ve görevlendirme süresince İlimiz Müftülüğü internet sitesinde yapılacak olan tüm duyurular tebligat sayılacaktır.
3. Bu Sınav bir sonraki sınava kadar geçerli olacaktır.

 

Sınav Yeri:

Gaziantep İl Müftlüğü
İncilipınar Mahallesi 36008 Nolu Sok. No: 3
Şehitkamil / Gaziantep

İnternet Adresi : http://gaziantep.diyanet.gov.tr
e-posta: gaziantep@diyanet.gov.tr
Telefon: 0 342 231 13 07 – 0342 220 13 57
Faks: 0 342 230 34 90

 

 

 

 En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DHBT Okulu Instagram Hesabı İçin Tıklayınız.