Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Az Bulutlu
İstanbul
18°C
Az Bulutlu
Cum 19°C
Cts 19°C
Paz 18°C
Pts 14°C

Bayburt Müftülüğü, ‘Aileyi Korumak Dinî Bir Vecibedir’

Bayburt İl Müftülüğü “Diyanet Ailem” Projesi kapsamında “Ailemde Huzur Var” teması ile evli bireylere yönelik konferans verdi. Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Abdussamet Varlı tarafından verilen konferansta: ‘Eşlerin Birbirlerine, Çocuklarına, Ailelerine Karşı Sorumlulukları ve Boşanma Sözleri’ konuları ele alındı.

Bayburt Müftülüğü, ‘Aileyi Korumak Dinî Bir Vecibedir’
09.04.2019
A+
A-

İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan Programın açılış konuşmasını İl Müftüsü Hasan Başoğlu yaptı. İl Müftüsü Hasan Başoğlu yaptığı açılış konuşmasında: Ailede huzur ve güvenin tesisi, sağlıklı bir aile hayatının devamı için nasıl hareket edileceği konusunu Peygamber Efendimizin Sünneti (sav)  bağlamında izleyicilerle paylaştı.

 ‘Eşlerin Birbirlerine, Çocuklarına, Ailelerine Karşı Sorumlulukları ve Boşanma Sözleri’ konulu konferansını vermek üzere kürsüyü teşrif eden Varlı: “ Aile yapısının bozulmasının en büyük nedenlerden biri yeni nesillerin İslam’ın aile yapısını ve aile kültürünün köklerini iyi bilmemesidir. Aile, çekirdek aileden ibaret değildir. Her birey gerçek kültürünü, geçmişini ve aile bağlarını öğrenebilmesi için dede ve ninesinin ve onlardan önceki kuşakların kültürel birikimine ihtiyacı vardır. Çünkü nesebi kültür birkaç yılda oluşabilecek bir kültür değildir.

DHBT Mülakat Online Seminer Programı

Aile Anlayışı, Temelini İnançtan alır.

Sağlam bir aile yapısının, İslam’ın emir ve yasaklarına riayet edilerek tesis edileceği muhakkaktır. Bizler kökleri sağlam bir aile tesis etmek istiyorsak çocuklarımızı İslam ahlakı üzere yetiştirmeliyiz. Bunu yaparken de nefret ettirerek değil sevdirerek yaptırmaya özen göstermeliyiz.

Bizler çocuklarımızı sanal ortamların ve sosyal medyanın eline bırakmamalıyız. Eğer bizler ebeveyn sorumluluğumuzu ihmal eder çocuklarımıza yeteri kadar zaman ayırmazsak bizim bıraktığımız o boşluğu dolduracak art niyetli kişi ve oluşumlara fırsat vermiş oluruz.

Aile huzur ve güven ortamıdır.

Ailede ki en önemli hususlardan biri karşılıklı güvendir. Eğer eşler ve aile bireyleri arasındaki güven kaybolursa o aile hayatının sağlıklı yürümesi düşünülemez. Bir ailede karşılıklı güven söz konusu değilse ebeveynler kendilerini sorgulamalıdır. Müslüman bireyler sanal ortamlarda ve kapalı kapılar ardında yapılan her yanlışın hesabının Allah tarafından sorulacağı bilincinde olmalıdır.

İslam’da Aile, Büyük Ailedir ve Temeli Anne-Babadır.

Rabbimiz Kitabında: “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” (İsrâ : 23) buyuruyor. Bizler bu ayetin emrine uyarak anne babamıza karşı sorumluluklarımızı asla unutmamalıyız.

Aile, Sonunda Kazancın Büyük Olduğu, Gerçek Bir İmtihandır:

Yüce Allah Ayeti Kerimede : “Mal ve çocuklarınızın sizin için birer imtihan olduğunu ve büyük mükâfatın Allah katında bulunduğunu bilin.” (Enfal 28) buyuruyor. Eğer bizler bu ayeti kerimeyi iyi anlamazsak daha doğmamış çocuklarımızın fakirlik korkusuyla ve gelecek kaygısıyla canına kıyarız. Bizim istediğimiz cinsiyet değil diye veya çocuk engelli doğar korkusu ile kürtaj gibi çeşitli vahşetleri göze alırız. Aile hayatının ve çocuklarımızın birer emanet olduğunu unutursak, kısacık dünya hayatı için ahiretimizi feda edecek gaflete düşebiliriz. Allah Böyle günahlardan cümlemizi muhafaza etsin.

Aileyi Korumak Dinî Bir Vecibedir.

Rabbimiz Yüce Kitabımızda: “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun.” (Tahrim 6) buyuruyor. Ailemizi korumanın en önemli hususu: onlara Allah’ın emir ve yasaklarını öğretmek, haram lokma yedirmemek ve kendi öz değerlerimizi onlara aşılamaktır.” Dedi.

Bayburt Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezinde düzenlenen konferansa İl Müftüsü Hasan Başoğlu, Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Ahmet Özkan, müftülük personeli, Din Görevlileri, üniversite öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Program, İl Müftümüz Hasan Başoğlu’nun günün anısına Dr. Öğretim Üyesi Abdussamet Varlı’ya çiçek takdiminin ardından sona erdi.

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ömer Faruk Altun Hocayla DHBT Mülakatlarına Hazırlı Semineri