Din-Bir-Sen’den Diyanet İşleri Başkanlığının 96. Kuruluş Yıldönümü

Çalışan-Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığının 96. Kuruluş yıldönümünü kutlayarak basın açıklaması yaptı.

Din-Bir-Sen’den Diyanet İşleri Başkanlığının 96. Kuruluş Yıldönümü
Yayınlama: 04.03.2020
1.144
A+
A-

Yusuf Özdemir açıklamasında; “3 Mart 1924 tarihinde Şer’iyye ve Evkaf Vekâleti’nin yerine kurulan, İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı, aradan geçen sürede gelişerek vizyonunu yükseltmiştir. 3 Mayıs 1920 tarihinde oluşturulan hükümette, Osmanlı döneminde ki Şeyhülislamlık ve Evkaf Nezaretinin hizmetlerini devam ettirmek suretiyle Şer’iyye ve Evkaf Vekâleti adı altında bir bakanlık yer almış ve 3 Mart 1924’te Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluncaya kadar ülkede din hizmetlerini yürütmüştür. Din hizmetlerinin, politikanın dışında ve üstünde tutulması gerektiği düşüncesinden hareketle kaldırılan bu bakanlık, Osmanlı Devleti’nde ki Şeyhülislamlık ile Türkiye Cumhuriyeti’nde ki Diyanet İşleri Başkanlığı arasında köprü vazifesi görmüştür. Cumhuriyetin bir kurumu olmakla birlikte tarihsel kökeni itibarıyla Şeyhülislâmlığa dayanan ve onun geleneksel misyon’unu sürdürmek için kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevi, kuruluş kanunu olan 3 Mart 1924 tarihli ve 429 sayılı Kanun’da ‘İslam dininin itikat ve ibadet alanıyla ilgili işleri yürütmek ve dini kurumları idare etmek’ şeklinde ifade edilmiştir.

Çalışan-Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığının Cumhuriyetin kuruluş yıllarında önemli görevler üstlendiğini, 1939 yılında da kırmızı plakalı makam aracı tahsis edilerek reis muavinliği unvanı verildiğini belirterek, açıklamasına şöyle devam etti; “Milli Mücadele yıllarında olduğu gibi bugünde toplumun dini açıdan bilgilendirilmesi, aydınlatılması ve toplumun çekirdeğini oluşturan aile kurumunun korunması için önemli projelerle sağlıklı toplum oluşturulmasına katkı sunan Diyanet İşleri Başkanlığı maalesef çeşitli tarihlerde emperyalistlerin kurgularıyla saldırılara uğramaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı kurulduğu 3 Mart 1924 tarihinden bugüne kadar gerek yurt içinde gerek yurt dışında yaşayan soydaşlarımıza ve diğer ülkelerin vatandaşı olan Müslümanlara din hizmeti sunmuş, bu hizmetleri her geçen gün artarak devam etmiştir. Ekonomik, sosyal ve kültürel olarak hızlı bir değişime uğrayan toplumumuz, bilgi ve teknoloji çağının getirdiği imkanları kullanarak çocuk, genç ve yaşlı Müslüman vatandaşlarımızın dini bilgilerini güvenilir ve sağlam kaynaklardan öğrenmesi için önce kendi içinden başlayarak din görevlilerinin gelişmesini sağlamaktadır. Bu gelişmeyi en üst noktaya taşıyan bugünkü 145 bin’e yakın personel kadrosuyla Diyanet mensuplarıdır. Ancak bunun yanı sıra Diyanet personelinin çeşitli sorunları da göz ardı edilmemelidir.

Din-Bir-Sen olarak, teşkilat sorunlarının çözümünde her türlü desteği sunarak katkı sağladık. Geleceğinden emin, güvenli ve huzurlu bir iş ortamında çalışmayı isteyen din görevlilerinin sorunlarının tamamen çözülerek din hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde sağlanması gerekir. Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluşundan itibaren Teşkilat Başkanı olarak görev yapıp teşkilatın büyüyüp gelişmesine hizmetleriyle katkı sunan ve bugün aramızda bulunmayan gerek Başkanlara gerek bütün din görevlilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Onları rahmetle anıyoruz. Din-Bir-Sen olarak, Diyanet İşleri Başkanlığının 96. Yıldönümünü kutluyor hem Diyanet camiasına hem de  tüm Müslümanlara hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup