Dinin Anahtar Kavramı: Ülfet

Diyanet TV’de ekranlara gelen kelimelerin manalarının ele alındığı “Dinin Anahtar Kavramları” programında “Ülfet” kelimesi konuşuldu.

Dinin Anahtar Kavramı: Ülfet
Yayınlama: 30.11.2022
25
A+
A-

“Dinin Anahtar Kavramları” adlı programda Eski Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş’in anlatımıyla İslam dinine ait kavramlar hadis ve ayet-i kerimeler ışığında izleyiciye aktarılıyor.

Keleş, “cana yakınlık” “başkalarıyla kaynaşma” anlamına gelen “Ülfet” kavramına “Kur-an’ı Kerim’de ‘Müminler ancak kardeştirler.’ buyrulmak suretiyle, Müminlerin birbirlerine karşı kardeş gibi davranmaları gerektiği ifade edilmiş olmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de Müminlerin birbirlerinin dostu olduğu ifade buyurulur. ” ifadeleriyle dikkat çekti.

Ülfet kelimesine ilişkin Hz. Peygamber’in hadis-i şerifine dikkat çeken Keleş, “Cennete girişin vesilesi olarak Müminlerin birbirlerini sevmesini işaret etmiştir. ” ifadelerine yer verdi. Keleş, şöyle devam etti:

“Dinimizde ‘ülfet’ kavramı var. Ülfet, cana yakınlık başkalarıyla kaynaşma anlamına gelen bir kelime. Peygamber Efendimiz, bir hadis-i şeriflerinde ‘Mümin cana yakındır. Başkalarıyla kaynaşan insandır. Başkalarıyla kaynaşmayan ve kendisiyle kaynaşılamayan kişi de hayır yoktur.’ buyurmaktadır. Dolayısıyla Peygamber Efendimiz, Müslüman’ın başkalarıyla kaynaşması ve cana yakın durması gerektiği hususuna hadis-i şeriflerinde işaret etmiş bulunmaktadır. Sevgili izleyiciler, insan başkalarıyla beraber yaşayacak şekilde yaratılmıştır. Müslüman’ın içinde yaşadığı toplumla yakınlık kurması onlara karşı ülfet duyması önem arz etmektedir. Özellikle Müslüman toplumlarda Müminlerin birbirini sevmesi önem arz etmektedir. Peygamber Efendimiz, ‘İman etmedikçe cennete giremezseniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız.’ buyurmaktadır. Dolayısıyla cennete girişin vesilesi olarak Müminlerin birbirlerini sevmesini işaret etmiştir.”

“Dinin Anahtar Kavramları” Salı ve Perşembe saat 16.30’da Diyanet TV’de.

 

Kaynak: Diyanet Haber

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi