Diyanet İşleri Başkanlığından Sınav Duyurusu!

Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatındaki dini yüksek ihtisas, dini ihtisas, eğitim ve Kur’an eğitim merkezlerinde öğretmen (Kur’an-ı Kerim ve Dini Musiki) unvanında görev yapanlar ile eğitim görevlisi unvanında müktesibi bulunanlar için sözlü sınav sonucuna göre “eğitim görevlisi” alımı yapacağını duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanlığından Sınav Duyurusu!
Yayınlama: 14.12.2022
327
A+
A-

Başkanlıktan yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

Başkanlığımız Taşra Teşkilatındaki dini yüksek ihtisas, dini ihtisas, eğitim ve Kur’an eğitim merkezlerinde öğretmen (Kur’an-ı Kerim ve Dini Musiki) unvanında görev yapanlar ile eğitim görevlisi unvanında müktesibi bulunanlar için sözlü sınav sonucuna göre “eğitim görevlisi” alımı yapılacaktır.

 

SINAV YAPILACAK KADROYA AİT BİLGİLER

BULUNDUĞU YER: Taşra Teşkilatı

SINIFI: EHS

UNVANI: Eğitim Görevlisi

 

I. BAŞVURU ŞARTLARI

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinin (A) bendindeki genel şartları taşımak,

2. Başkanlık teşkilatında halen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/A maddesine göre çalışıyor olmak,

3. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 5 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,

4. Başkanlığımız Taşra Teşkilatındaki dini yüksek ihtisas, dini ihtisas, eğitim ve Kur’an eğitim merkezlerinde öğretmen (Kur’an-ı Kerim ve Dini Musiki) unvanında görev yapıyor olmak veya eğitim görevlisi unvanında müktesibi bulunmak.

 

II. BAŞVURU İŞLEMLERİ

1. Müracaatlar, başvuru şartlarını taşıyan adayların bizzat kendileri tarafından 19.12.2022 – 30.12.2022 (saat 16:30) tarihleri arasında DİBBYS Programı üzerinden “https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav” adresi aracılığıyla yapılacaktır.

2. Sınav şartlarına ilişkin bilgi ve belgelerin kontrolünde DİBBYS/İKYS verileri dikkate alınacağından adayların, başvuru yapmadan önce İKYS bilgilerini kontrol ederek eksik bilgi ve belgelerini İKYS’ye işletmeleri/tanımlatmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında adaylardan ayrıca bir belge talep edilmeyecektir.

3. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayların kendisi sorumlu olacaktır.

4. Müracaatların sona ermesinden sonra adayların başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle değişiklik yapılmayacaktır.

5. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan başvurular kabul edilmeyecektir.

 

III. SINAVA İLİŞKİN TEBLİGAT VE DUYURULAR

1. Sınav ve sonuçları ile ilgili bütün duyurular Başkanlığımızın internet sitesinde ve aynı sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasında ilan edilecektir. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

2. “Sınav Giriş Belgesi” alma ve sınav sonuç öğrenme işlemleri adaylar tarafından “https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav” adresi aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

 

IV. SINAVIN YERİ, TARİHİ, ŞEKLİ VE KONULARI

1. Sınav sözlü olarak Ankara’da yapılacaktır.

2. Sınav tarihi başvuruların tamamlanmasından sonra yapılacak gerekli hazırlıkların ardından ayrıca ilan edilecektir.

3. Adaylar sınava gelirken “Sınav Giriş Belgesi” ile birlikte kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya pasaport) yanlarında bulunduracaklardır.

 

4. Sınav Konuları;

Eğitim görevlisi unvanında müktesebi bulunanlar için;

a) Kur’an-ı Kerim (kıraat, anlam ve tefsir) (30 puan),

b) Arapça (30 puan),

c) Dini bilgiler (hadis, fıkıh, kelam, İslam tarihi ve İslam ahlakı) (30 puan),

d) Başkanlık ve Devlet memurları ile ilgili mevzuat (10 puan).

Öğretmen (Kur’an-ı Kerim) için;

a) Kur’an-ı Kerim (50 puan),

b) Dini Bilgiler (tefsir, hadis, fıkıh, kelam) (40 puan),

c) Başkanlık ve Devlet memurları ile ilgili mevzuat (10 puan).

Öğretmen (Dini musiki) için;

a) Dini Musiki (40 puan),

b) Kur’an-ı Kerim (30 puan),

c) Dini Bilgiler (tefsir, hadis, fıkıh, kelam) (20 puan),

d) Başkanlık ve Devlet memurları ile ilgili mevzuat (10 puan).

5. Sınava katılacakların temel ve özel yeterliklerinin tespitinde, eğitim görevlisi için aranan ve Başkanlığımızın web sitesinde yayımlanan “Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Yeterlikleri” esas alınacaktır. YETERLİKLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

6. Sınava girmeye hak kazandığı halde ilan edilen sınav tarihlerinde sınava katılmayan adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bu durumdaki adaylara ikinci bir sınav hakkı verilmeyecektir.

 

V. SINAV SONUÇLARINA İTİRAZ

1. Adaylar; sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını sonuçların yayımlandığı tarihten itibaren 7 (yedi) gün içinde bu duyurunun “İLETİŞİM” başlığında belirtilen “Yazışma Adresi”ne yapacaklardır. Belirtilen süre içerisinde ulaştırılmayan ve “DİĞER HUSUSLAR” başlığında belirtilen şekilde yapılmayan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

2. İtirazların sonucu itiraz sürelerinin sona erdiği tarihten itibaren en geç 15 (on beş) gün içinde incelenerek adaylara bildirilecektir.

 

VI. DEĞERLENDİRME VE BAŞARI SIRALAMASI

1. Sınavda başarılı sayılabilmek için en az 70 puan almak gerekmektedir.

2. Başarı sıralamasında sınav puanı yüksek olana, eşitlik halinde sırasıyla hizmet süresi fazla olana ve doğum tarihi önce olana öncelik verilecektir.

3. Başarılı olanlardan ilan edilen kadro sayısınca aday asıl, diğerleri de yedek olarak sıralanacaktır.

 

VII. DİĞER HUSUSLAR

1. Başkanlık sınav sürecinin her aşamasında adaylar tarafından belirtilen hususlarda adaylardan ayrıca bilgi ve belge talep edebilecektir.

2. Sınav öncesi, sonrası ve yerleştirme sürecindeki işlemlerde gerçeğe aykırı belge verdiği ya da beyanda bulunduğu tespit edilen adayların başvuru ve sınavları geçersiz sayılacaktır.

3. Adayların, sınavın tüm aşamalarıyla ilgili taleplerini T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adreslerinin yer aldığı ıslak imzalı yazılı dilekçe ile Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığına ulaştırmaları gerekmektedir. Faks ve e-posta ile ulaştırılan talepler dikkate alınmayacaktır.

4. Bu duyuruda yer almayan hususlarla ilgili olarak 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun, Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği hükümleri geçerlidir.

 

Kaynak: Diyanet Haber

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi