Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Az Bulutlu
İstanbul
6°C
Az Bulutlu
Sal 4°C
Çar 8°C
Per 10°C
Cum 2°C

Dr. Çollak: “Kur’an-I Kerim Kişinin Hem Dünyasını ve Hem De Ukbasını İmar Eder”

Sinop İl Müftülüğü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle Sinop Kültür Merkezinde “Kur’an-ı Kerim’i Oku, Anla ve Yaşa” konulu konferans ve şehitler için dua programı gerçekleştirildi.

Dr. Çollak: “Kur’an-I Kerim Kişinin Hem Dünyasını ve Hem De Ukbasını İmar Eder”
Diyanet DHBT Mlakat S?navlar?na Haz?rl?k Kitab?
27.11.2019
A+
A-

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılışında konuşan il müftüsü Ali Hayri Çelik “Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de ‘Ey insanlar! Siz Allah’a muhtaçsınız, Allah ise müstağnidir, övülmeğe layık olandır.’ buyurmaktadır. Dolayısıyla insan varlığını, Allah’a muhtaçtır. O’nun sevgisine, O’nun verdiği nimetlere muhtaç olan bizleriz. Sevmeye, sevilmeye, O’nunla irtibat kurmaya O’nun vahyine ihtiyaç duyar. Kur’an-ı Kerim yaratılanı en iyi bilen alemlerin rabbi olan Allah’ın insanlığa sunduğu bir kılavuzdur. Ona değer katan davranışlarını değerlendiren, insanın hayatını doğumundan ölümüne kadar programlayan ilahi bir reçetedir. Kur’an-ı Kerim insanı yerde sürünmekten, yerden ayağa kaldırır. Kur’an-ı Kerim uyuma ve uyutma kitabı değildir. Güzel sözleri ile insanları efsunlayan bir kitap değildir. İnsanı ayağa kaldıran dirilik ve canlılık veren bir kitaptır.” dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Fatih Çollak, “Bizi yoktan var eden Cenab-ı Hakk bizi en donanımlı, en mükemmel bir şekilde yaratmış ve en sevdiği varlık olarak görmüştür. Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerimde ‘Ben Ademoğluna kat kat ikramda bulundum.’ buyurur. İkramlardan birisi şerefli olarak nitelediği varlık olan insana vicdan vermiştir. Bu da Rahman ve Rahim sıfatının bir tecellisi ve bizi yalnız bırakmadığının bir delilidir. Diğer ikramlarından bir tanesi de akıldır. İnsanlara doğruyu, yanlışı, güzeli ve çirkini  ayırt edebilmesi için bu nimeti ikram etmiştir. Bu vicdan ve akıl nimetiyle birlikte hem dünyasını ve hem de ukbasını imar etsin diye en büyük değer yargısını yani Kelam-ı Kadim’ini göndermiştir.” dedi.

Çollak şöyle devam etti:

Rasülüllah (s.a.s.) Efendimiz buyurdular ki, “Ey ashabım! Ümmetim içinde Allah ehli olanlar var” siz bilir misiniz diye sordular. Ashabı Kiram “Allah ehli kimledir Ya Rasülallah?” dediler. Rasülüllah (s.a.s.) Efendimiz, “Allah ehli Kur’ân ehlidir.” buyurdular.

Nasıl Kur’an ehli olunur?

Kur’an-ı Kerim’i yüzüne okumayı öğrenince Kur’an okuyucusu olur.

Ezberlediği zaman Hafizul Kur’an olur.

Kur’an-ı Kerim ilmini öğrendim (kıraat ilmi, tecvid, arapça) Alimül Kur’an olur.

Öğrendiklerimizi insanlara öğretmeye başladığımız zaman Hadimül Kur’an olur.

Kur’an-ı Kerim’in emrettiği bir şekilde hayatımızı tanzim etmeye ve Allah’a iyi bir kul olmak için gayret ettiğimiz zaman Amilül Kur’an olunur.

İşte bu evsafları kendimizde bulundurmaya başardığımız zaman Rasülullah (s.a.s.) Efendimizin buyurduğu Ehli Kur’an oluruz.” dedi.

Sinop Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Vali Köksal Şakalar, il genel meclis başkanı Yakup Üçüncüoğlu, il müftüsü Ali Hayri Çelik, ilçe müftüleri, il genel meclis üyeleri , siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: diyanethaber.com.tr

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

2022 DHBT Online (Canlı) Kurs (Tüm Mezuniyetler)