Erzincan Müftülüğü, “Gençliğin Zaferi ve Çanakkale” Konulu Konferans Verildi!

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü münasebetiyle Erzincan’da, “Gençliğin Zaferi ve Çanakkale” konulu konferans verildi.

Erzincan Müftülüğü, “Gençliğin Zaferi ve Çanakkale” Konulu Konferans Verildi!
Yayınlama: 19.03.2019
462
A+
A-

Müftülüğümüz Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekili Sayın Burhan Çakır, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin, bazı kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal marşı ile başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra İl Müftümüz Mehmet Emin Çetin bir açılış ve hoşgeldiniz konuşma yaptı.

Ardından Sayın Valimiz Ali Arslantaş, günün anlam ve önemine işaret eden veciz bir konuşma yaptılar.

Daha sonra Müftülüğümüzün organizasyonuyla Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Göktaş tarafından “Gençliğin Zaferi ve Çanakkale” konulu konferans verildi.

Dr. Mehmet Göktaş, yerli ve yabancı kaynaklardan edindiği bilgiler doğrultusunda Çanakkale Savaşı’na yönelik hazırlamış olduğu çalışmayı katılımcılara sundu.

Dr. Mehmet Göktaş konferansında yaptığı konuşmada; “Mehmetçik ile Bedrin aslanları özdeştir. Çünkü Bedir Savaşına katılmak için Enes Bin Nadr gibi çocuk sahabeler, büyüdüklerini delikanlı olduklarını Hz Peygambere (sav) göstermek için parmaklarının üzerine dikilmeleri gibi Osmanlı’da da henüz bıyıkları terlememiş çocuklar, askerlik şubelerinin önlerinde askere yazılmak için ayak parmaklarının üzerinde dikiliyorlardı.” diye konuştu.
Dr. Mehmet Göktaş konuşmasının devamında; “Çanakkale zaferinden sonra birçok kimseler, Çanakkale’ye götürülüp oradaki kahramanlığı yazsınlar, resm etsinler istenmiştir. Ama kimse İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy gibi Çanakkale şehitlerine yakışacak muazzam bir abideyi ortaya koyamamıştır. Kafa gözünün gördüğünü gönül gözü de görmeli ve hissetmelidir, bu imanın şiiridir.

Mehmetçik, yani küçük Muhammed! Anadolu’nun çilekeş analarının, adı gibi ruhunu da Peygamberimizin ruhaniyetinden alarak beslediği, sütüne besmelenin sırrını vererek emzirdiği ve zamanı gelince de kurbanlık koç gibi kınalayıp vatanına kurban olmaya gönderdiği efsane varlık! Eğer bu adsız, namsız kahraman, o gün Çanakkale’de ter ü taze hayatını ortaya koymasaydı belki de altında gölgeleneceğimiz bir bayrağımız olmayacaktı. Bu gün hür bir bayrağın altında başımız dik gezebilmemizi ona borçluyuz. Eğer yolunuz bir şehitliğe düşerse, onun aziz hatırasını Fatihalarla yâd ediniz.” diye konuştu.
Konferansın ardından Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş ve beraberindeki il protokolü tarafından Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle düzenlenen Gençlik Bilgi yarışmasında dereceye girerek, Umre kazanan öğrencilere ödülleri verildi.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup