İstanbul Arnavutköy Müftülüğünde Din Gönüllüleri İle Buluşma.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Arnavutköy Müftülüğü din gönüllüleri ile bir araya geldi. Detaylar haberde…

İstanbul Arnavutköy Müftülüğünde Din Gönüllüleri İle Buluşma.
Yayınlama: 17.04.2019
1.134
A+
A-

Arnavutköy Müftülüğü Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul Müftü Yardımcısı Bahri Şamat, Arnavutköy Müftüsü Abdülkadir Boşal ile din gönlüllüleri katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Arnavutköy Müftüsü Abdülkadir Boşal bir selamlama konuşması yaptı.

Programda konuşan Yılmaz, şunları söyledi:

“Emanetten maksat akıldır. Çünkü teklife muhatap olmanın temel şartı akıl ve buluğdur. Dolayısıyla burada emanetten kastedilen şey hayrı şerden, iyiyi kötüden, imanı küfürden tefrik edebilme manasına olan akıl bir emanet olarak verilmiştir. Emaneti, sorumluluk duygusu ve bilinci diye tanımlamak mümkündür. Emaneti sınırlı ve süreli bir zaman için insana verilen şey olarak düşünürseniz lugatlardaki manasıyla, aslında bize verilen her şey emanettir. Bedenimiz, canımız, malımız, mekanımız emanettir. Yaşadığımız ve hayatımızı sürdürdüğümüz, kendisine yaslandığımız her şey bu manada bize emanet olarak verilmiştir. Geçici bir süre ve sınav maksadıyla verilmiştir. Yeryüzünü imar maksadıyla yaratılan insanoğlunun iman ile kulluk etmek üzere yaratılmış olması emanet sayılan vasıflarla mümkün olmaktadır. Bu yüzden canımız, malımız, mekanımız, zamanımız emanet gibi düşünüldüğünde bize ait neyimiz var diye soru sormak gerekir. Hakikaten baktığımızda bize ait hiçbir şeyimiz yok. Şair, ‘Alan sensin, veren sensin, kılan sen/ Ne verdinse odur dahi neyimiz var.’ diyor. Dolayısıyla bizdeki her şey hakkın emanetidir, onun ihsanıdır. Dolayısıyla inanan insanlar olarak bu emanetler kapsamında hareket etmek durumundayız. Hepsinin bir varoluş amacı var ve o istikamette kullanılması isteniyor. Dolayısıyla din gönüllüsünün emanet kavramını hayatın merkezine oturtarak; varoluşunu, yaratılışını ve kendisine verilen bütün mâl-u menâli emanet gören bir yapıda görmesi gerekiyor.”

Yılmaz, program sonrası din gönüllüleri tek tek selamlaştı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi