İstanbul, Beyoğlu Müftülüğü Din Gönüllüleri Buluşması!

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Beyoğlu Müftülüğü din gönüllüleri ile bir araya geldi. Detaylar haberde…

İstanbul, Beyoğlu Müftülüğü Din Gönüllüleri Buluşması!
Yayınlama: 20.02.2019
914
A+
A-

Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul Müftü Yardımcısı Bahri Şamat, Beyoğlu Müftüsü Aydın Yığman ve din gönüllüleri katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Beyoğlu Müftüsü Aydın Yığman bir selamlama konuşması yaptı.

Programda konuşan Yılmaz, “Peygamberlerin vasıflarından biri sadakat ve sıdk’tır. Sıdk’ın din hadimlerindeki karşılığı hem ibadette hem ahlakta tezkiye hassasiyetidir. İbadet ve ahlakta tezkiyenin sonucu insanın sadakat sahibi olmasıdır.  Sıdk ve sadâkat, sözde, niyette, amelde ve azimde dürüstlüktür. Sıdk, söz, öz ve davranış uygunluğundaki hassâsiyet demektir. Din gönüllüsü, örnekliğini unutmadan yaptığı her iş ve söylediği her sözün, muhataplarının şahsiyet yapılarına koyduğu tuğla mesâbesinde olduğunu bilir. Niyetinde, amelinde, ilişkilerinde sıdk üzere olur. Sıdk ve sadâkat Allah’ın övdüğü sıfatlardandır.” dedi.

Sıdk ve sadakatin ilim, iman ve amelin buluşmasıyla ortaya çıktığını vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

“Sıdk, ilim, iman ve amel üçlüsünün buluşmasından ortaya çıkıyor. İlim, iman ve amel buluştuğunda orada bir sadakat, doğruluk ve güzellik ortaya çıkar. Buna irfan diyoruz. Allah Teala, Allah’a çağıran insanların amel-i salihle maruf ve meşhur olmalarını istiyor.

Sözün gücü etkisini sözün sahibinin sadakatinden, toplumdaki karşılığından ve imanla amelin buluşmasından almaktadır. Kusursuz talebe yetiştirmek için kusursuz hoca olmak gerekir. Tamircinin ustalığı tamir ettiği eşyada zahir olur. İyi bir hocaefendinin de müessirliği yetiştirdiği talebelerde, onlara verdiği ruhta ve onlara telkin ettiği duygularda ortaya çıkar. Cemaat ve talebelerimizdeki güzellikler de, kusur da bizim eseridir.”

Program sonunda Yılmaz, din gönüllüleri ile tek tek selamlaştı.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup