Kayseri Müftülüğü “Bu Evlatlar Bizim Evlatlarımız”

Kayseri’deki STK’ların bir araya gelerek oluşturdukları Erciyes Kadın Platformu, Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Şubemizi ziyaret ederek istişarelerde bulundular.

Kayseri Müftülüğü “Bu Evlatlar Bizim Evlatlarımız”
Yayınlama: 15.02.2019
696
A+
A-

Toplantıda konuşan İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfımızın faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Sivil toplum kuruluşlarının önemi üzerinde duran İl Müftüsü, kadınların özellikle toplum yararına yapılan çalışmalarda çok başarılı olduklarını belirtip “hayırda yarışan” bir platform olmanın çok önemli olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

Kayseri, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfımızın birlikte yapmış olduğu yardım çalışmalarında Türkiye sıralamasında birincidir. Biz Kayserimizden “Yükümüz Kardeşlik” şiarıyla Suriye’ye 600 civarında tır yardımı gönderdik. Her ay en az 10 tır yardım göndermekteyiz.

Hediyem Kur’an Olsun” Yardım kampanyası ile Kayseri’den toplanan 714.000,00 TL bağış ile dünyanın dört bir yanına 59.500 adet Kur’an-ı Kerim hediye ettik.

Bizim TDV olarak yurt dışından gelen öğrencilere yönelik 3 tane koordinatörümüz bulunmaktadır. Bunlardan biri üniversiteli kız öğrencilerimize bakan ve onların ihtiyaçlarını, sıkıntılarını gidermek için çalışan koordinatörümüzdür. Bir diğer koordinatörümüz İmam Hatip Lisesi’ndeki öğrencilerimize bakmakta; diğeri ise üniversitede öğrenim gören erkek öğrencilere bakan koordinatörümüzdür. Biz bu öğrencilerimize; sosyal, kültürel etkinliklerden ilmi kapasitelerini geliştirecek seminerler, konferanslar vb. etkinliklere kadar her alanda hizmetler veriyoruz. Çünkü bu evlatlar bizim evlatlarımızdır. Onları her alanda desteklememiz gerekiyor.

Kayseri’de bir adet Uluslararası İmam Hatip Lisesi bulunmaktadır. Şehit Ömer Halisdemir Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 300’ün üzerinde öğrencimiz TDV’nin burslusu olarak okumaktadır.

Bunların dışında mutat olarak ilçelere gittiğimizde o ilçenin tüm okullarına İl Müftü Yardımcılarımız ve İlçe Müftüleri ile birlikte konferansa gidiyoruz. İlçelere yaptığımız bu ziyaretlerde hem İl Müftülüğünü tanıtıyor, hem de her ay bir konuyu belirleyip o konu hakkında orada konuşmalar yapıyoruz.

Türkiye Diyanet Vakfı olarak Türkiye genelinde bu yıl Mevlid-i Nebi haftası sebebiyle üniversite öğrencilerine yönelik yapılan yazılı sınavda başarılı olan bir erkek ve bir kız öğrenciyi Başkanlığımız umreye gönderirken biz de Kayseri İl Müftülüğü olarak ikincileri umreye göndereceğiz. Üçüncü, dördüncü ve beşincilere ayrı ayrı büyük altın, yarım ve çeyrek altın hediye veriyoruz. İlk 10’a girenlere ayrıca hediyeler veriyoruz. Ayrıca ilk elliye giren kız ve erkek öğrencilere de Konya gezisi yaptıracağız.

Üniversite öğrencilerimize yönelik de İlahiyat Fakültemizin dekanıyla işbirliği yaparak konferanslar düzenliyoruz. O konferanslara bütün öğrencilerimiz katılabiliyorlar. Kayseri’de 15 Temmuz vesilesiyle “Vatanım Herşeyim” isimli kitabı ortaokul ve lise öğrencilerinin okuyabileceği bir kitapçığı 5 bin tane bastırarak öğrencilerimize dağıttık. Yine Kudüs’le ilgili Diyanet’in çıkarmış olduğu “Selam Sana Ey Kudüs” kitabını 5 bin adet,  “Peygamberimiz Ve Gençlik” kitabından da 10 bin adet bastırarak dağıttık. ”diyerek sözlerini tamamladı.

Erciyes Kadın Platformu Başkanı Dr. Necla Ceren, İl Müftümüz Sayın Güven’e göstermiş olduğu ilgi ve ev sahipliği için teşekkür etti.

Düzenlenen toplantıya İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, İl Müftü Yardımcımız Fatma Feyza Güner, Erciyes Kadın Platformu Başkanı Dr. Necla Ceren ve Erciyes Kadın Platformu Üyeleri katıldı.

Toplantı sonrası İl Müftüsü Sayın Güven tarafından katılımcılara Diyanet İşleri Başkanlığımız yayınlarından oluşan kitap seti hediye edildi.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup