İstanbul’da Gençliğe Değer Projesi Eğitimi!

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Gençliğe Değer Projesi eğitim seminerinin gençlik koordinatörlerine hitap etti. Detaylar haberde…

İstanbul’da Gençliğe Değer Projesi Eğitimi!
Yayınlama: 22.02.2019
668
A+
A-

Fatih Müftülüğü Konferans Salonu’ndaki toplantının ikinci gününde gençlik koordinatörlerine hitap eden Yılmaz, “Gençliğe Değer projesi kapsamında bugün beraberiz. Gençliğe değer adı tevriye yapılarak üretilmiş bir başlık. Gençliğin layık olduğu değeri gençliğe vermek adına, hem de gençliğe değer öğretmek adına, onlara ne yapsak değer diyerek pek çok manayı kapsayacak şekilde kullanılan çok güzel ve anlamlı bir başlık oldu.” dedi.

“İslam dünyasında farklı dini akımlar görüyoruz.” diyen Yılmaz, “Bu dini akımların birbirleriyle mücadelelerine şahitlik ediyoruz. İslam coğrafyasında meydana gelebilecek mezhep çatışmaları ve ırki çatışmalar her geçen gün daha çok hissediliyor. İslam âlemi paramparça durumda. Osmanlı Devleti’nin yerinde bugün sayıları 40’a ulaşmış devletçikler var. Suriye’yi, Irak’ı, Mısır’ı, Türkiye’yi, Suudi Arabistan’ı bölmek gibi planları var. Osmanlı Devleti tek ülke iken, sadece Almanya’da 33 kadar derebeylikten oluşan devletçikler vardı. Onlar sonra Almanya devleti oldular. Şimdi 28 Avrupa ülkesi tek devlet haline geldi. Bizi ise parçalamaya bölmeye, küçültmeye doymuyorlar. Bunun farkında olarak mezhep ve ırk savaşlarıyla bölmek isteyenlere, İslamofobia ile dünyada gözden düşürmek isteyen güçlere karşı gerçekten uyanık olmamız, İslam’ın güzelliklerini sunmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Yılmaz, “Hedefimiz İslam’ın güzelliklerini en iyi şekilde temsil edebilmektir. Çocuklarımıza, gençlerimize İslam’ın gülen yüzünü, güler yüzünü mütebessim çehresini sunabilmek ve bu surette özlediğimiz kadim günlerimize yeniden dönebilmektir. Bunun yolu da gençlerimize sahip çıkmaktan geçmektedir. Gençliğe Değer projesi bu yola adım atmak üzere gerçekleştirilen bir projedir. Cenab-ı Hakk inşallah bu projenin salimen yürümesini nasip etsin.” ifadelerini kullandı.

Programa İstanbul Müftü Yardımcıları, ilçe müftüleri ve din gönüllüleri katıldı. Toplantının ikinci gününde Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul Müdür Yardımcısı Halis Kuralay, İstanbul Müftülüğü Gençlik Koordinatörü Levent Uçkan, Bahçelievler RAM Müdürü Mehmet Hilmi Eren, İl Sağlık Müdürlüğü’nden Mükremin Okur, İÜ Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman, MÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Altaş, Şehir Üniversitesi’nden İbrahim Zeyd Gerçik birer sunum yaptı.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup