Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Karla Karışık Yağmurlu
İstanbul
3°C
Karla Karışık Yağmurlu
Cts 2°C
Paz 2°C
Pts 3°C
Sal 3°C

Karaman İl Müftülüğü 2021 Yılı Ramazan Ayı Basın Bilgilendirmesi

Karaman İl Müftülüğü 2021 Yılı Ramazan Ayı Basın Bilgilendirmesi
Diyanet DHBT Mlakat S?navlar?na Haz?rl?k Kitab?
12.04.2021
A+
A-

“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.”(Bakara Suresi, 185)

Evveli rahmet, ortası bereket ve sonu da cehennem azabından kurtuluş vesilesi olan Ramazan Ayına kavuştuk. Allaha sonsuz Hamdü senalar ediyoruz.

12 Nisan 2021 Pazartesi günü yatsı namazından sonra ilk teravih namazı evlerimizde kılınacak, Pazartesiyi Salıya bağlayan gece ilk sahura kalkılacak, 13 Nisan 2021 Salı günü de oruçlu olacağız Allah’ın izniyle.

Ramazan Ayı, dini duygu ve coşkunun yoğunlaştığı, fert ve toplum hayatında zihin ve gönül dünyasının yenilenme fırsatı bulduğu bir dönemdir.

İnsanlık olarak Covid-19 salgını sebebiyle zor zamanlar geçirdiğimiz bugünler ve Ramazan-ı Şerif’in bereketli iklimi, tefekkür ve muhasebe etmemiz için önemli bir imkân ve fırsattır. Müslümanlar olarak ortaya koyduğumuz davranışları sorumluluk, emanet bilinci, güzel ahlak ve salih amel bağlamında yeniden gözden geçirmemiz gerekmektedir.

Sahurlarımız, iftarlarımız, teravihlerimiz, mukabelelerimiz ve dahi Ramazanı anlamlı ve unutulmaz kılan birçok eşsiz güzellik bu yıl da mahzun bir şekilde yaşanacak. Fakat bizler Rabbimizin İnşirâh Sûresi’nde vadettiği her zorluğun ardından mutlaka kolaylığın geleceğine dair İlahi müjdesine sığınıyoruz. Bir mümine yaraşan şuur, vakar ve asaletle, yaşadığımız bu zorlukların geçici dünya hayatının bir imtihanı olduğunu biliyoruz. Karamsarlık, korku ve endişeye kapılmadan, umudumuzu ve direncimizi kaybetmeden, umut ve ufuk merkezi Kur’an-ı Kerim’i ve insanlığa her daim ümit aşılayan Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.)’i rehber edinerek bu zorlu günleri inşallah geride bırakacağız. Bu vesileyle, insanlığın bir an önce söz konusu musibetten kurtulmasını diliyor, Ramazan-ı Şerif’in tüm yeryüzüne selamet ve sekinet getirmesini yüce Mevla’dan niyaz ediyoruz.

Gelin bu bâdireyi atlatana kadar Milletçe sabredelim. Fitnelerden uzak duralım. Rabbimize duamızı edelim, günahlarımız için tövbe edelim. Kendimizi ve başkalarını tehlikeye atacak davranışlardan uzak duralım. Evde kalalım. Karantinaya riayet edelim. Buna uymak dinen zorunludur. Kul hakkına girmeyelim. Ne olur Allah rızası için tedbirlerimizi elden bırakmayalım. Devlet Sorumlularımızın belirtmiş olduğu tüm tedbirleri alalım ve uyalım.Temizlik, maske, mesafe kuralına tam uyalım.

Devletimizin Covid 19 salgınını önlemek için aldığı tedbirler kapsamında bu yıl da Ramazan Ayında evlerimiz mescitlerimiz olmaya devam edecek, teravih ve vitir namazlarımızı evlerimizde kılacağız.

İlimiz Müftülüğü olarak il genelinde Ramazan Ayında yapılacak hizmetleri gözden geçirerek gerekli hazırlıklar yapılmıştır. Bu hazırlıkları şöyle özetleyebiliriz:

1.Başkanlığımız, 2021 yılı Ramazan ayı temasını “Şifa Ayı Ramazan” olarak belirlemiştir.

Tüm dünyada ve ülkemizde etkisini devam ettiren salgın hastalık bir taraftan ruhumuzu bunaltırken diğer taraftan da sağlığımızı, hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Böyle bir dönemde Ramazan ayı, orucuyla, Kur’an tilavetiyle, teravihiyle, iftarıyla, sahuruyla ve fitresiyle salgın hastalıktan bunalan ruhumuza ve bedenimize şifa olacaktır İnşaallah.

Ramazan, müminler için şifa olan Kur’an-ı Kerim’in indiği aydır. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu ayda bulunmaktadır. Bu ayda, Peygamberimiz (s.a.s.) ve Cebrail (as) karşılıklı olarak Kur’an-ı Kerim okurlardı. Peygamberimizin bu sünneti vesilesi ile günümüzde Ramazan ayı boyunca mukabeleler okunmakta, okunan mukabeleler gönlümüze huzur vermekte, ruhumuza şifa olmaktadır.

Ramazan ayı, oruç ayıdır. Oruç manevi olarak arınmamızı sağlamaktadır. Bunun yanında orucun beden sağlığımıza da faydaları bulunmaktadır. Oruç ile insan vücudundaki hücreler yenilenmektedir. Hz. Peygamber (s.a.s.) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır: “Her şeyin bir zekâtı vardır. Vücudun zekâtı da oruçtur.” (İbn Mâce, Sıyâm, 44.)

Ramazan ayında verilen fitre, zekât ve sadaka Müslüman toplumun kardeşlik, dayanışma, paylaşma ve yardımlaşma duygularını artırmaktadır. Bu yönüyle Ramazan ayı, toplumsal hayatımız için de şifadır.

2- Ramazan öncesi her cami ve çevresinin genel temizliği yapılacak elektrik ve ses cihazları elden geçirilecek, camilerin dezenfekte edilmesine, havalandırılmasına özen gösterilecektir.

3- Sabah ezanları orucun başlangıç vaktinde (imsak saatinde) okunacağı için; muhterem vatandaşlarımızın kendi saatlerini de kontrol ederek, ezan başlar başlamaz yeme içmeyi bırakıp oruca başlamaları gerekmektedir. Yine kendi saatlerini de kontrol ederek akşam ezanı vaktinde iftar etmeleri gerekmektedir.

.

4- Sadaka-ı Fıtr (Fitre) 1 Kişilik miktarı, Diyanet İşleri Başkanlığımızca en az 28,00 TL (Yirmi Sekiz tl.) olarak tespit edilmiştir.Üst sınır yoktur. Fitre verirken; bir kişinin sahur ve iftarda kendi yediği iki öğünlük yemek bedelini fakire vermesi uygun olur. Diğer bir deyişle herkes kendi hayat standardını dikkate alarak fitresini verebilir. Bu miktar aynı zamanda 1 günlük Fidye-i Savm tutarıdır.(28 T.L.)

5- İslam’ın temel esaslarından biri olan zekat ibadeti Müslümanlar arasındaki iktisadi adaletin temini, fakir ile zengin arasındaki uçurumun giderilmesi bakımından gerek ferdi gerekse toplumsal alanda ciddi katkısı olan maddi bir ibadettir. Müslümanlar bu ibadeti yoğun olarak Ramazan ayında ifa etmektedirler. Nisab miktarı varlığa sahip olanların zekat ibadetini yerine getirmeleri üzerlerine farzdır. Bu itibarla zekat ile yükümlü vatandaşlarımız Diyanet Vakfı Karaman Şubemiz ve Türkiye Diyanet Vakfımızın https://zekathesapla.tdv.org/ adresinden zekat hesaplama ve güvenli bir şekilde zekatlarını hak sahiplerine ulaştırma noktasında istifade edebileceklerdir.

6- Bu zorlu salgın hastalık sürecinde toplumsal yardımlaşma ve dayanışma duygusunun canlandırılması düşüncesiyle, İl Müftülüğümüz tarafından geçen yıl başlatılan Haydi Karaman İyilik Vakti Projemiz bu Ramazan ve her zaman devam etmektedir. Halkımızı imkanlarını seferber ederek bu projeye destek olmaya ve bu manevi iklimde mahzun ve boynu bükük kardeşlerimizi sevindirmeye, “Paylaşmak Güzeldir” anlayışıyla kazancımızı paylaşıp bereketlendirmeye davet ediyoruz.

7- Diyanet Televizyonumuz aracılığıyla Ramazan’a özel programlar hazırlanmıştır. Ramazan Ayında yapılacak din hizmetleri, Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirler dikkate alınarak planlanmıştır. Tüm halkımızın Diyanet TV’yi takip etmesini bekliyoruz.

8- Ramazan Bayramı 13 Mayıs 2021 Perşembe günüdür. Karaman arzına göre Bayram Namazı İl merkezinde saat 06:12’de kılınacaktır İnşaallah.

Aziz Karamanlılar! Mümkün olduğu kadar evlerimizde kalmaya, kalabalık ortamlardan uzak durmaya ve Ülkemizin selâmeti için; Devletimize, Milletimize, İnsanlığa nasıl bir faydamız dokunursa, gücümüz neye yeterse maddi ve manevi desteğe devam edelim. Evlerimiz; Mescidi Haram, Mescidi Nebevi, Mescidi Aksanın şubeleri mesabesinde olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun..

Aziz Milletimizin, Karaman Halkımızın ve bütün Din Görevlilerimizin Ramazan Ayını tebrik eder, bu ayın; Vatanımız, Milletimiz, İslam Alemi ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz eder birlik ve beraberliğimizin daim olmasını dilerim.

“Ey insanların Rabbi olan Allahım ! (üzerimizdeki) Sıkıntıyı gider, şifa ver. Şifayı veren ancak sensin. Senin vereceğin şifadan başka şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hastalık (hastalıktan iz) bırakmasın.” (Buhârî, Tıb, 37; ve Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)

Geçmişten bugüne; Dinimiz, Vatanımız, Milletimiz, Ezan ve Bayrağımız, İstiklal ve İstikbalimiz için canlarını feda eden tüm Şehitlerimize ve ahirete irtihal eden Gazilerimize, vefat eden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Bu hazin ve sıkıntılı günlerin sona ermesi için dua edelim. Hepimizin buna çok ihtiyacı var. Rabbimizin rahmet ve merhameti üzerimizden eksilmesin.

Ramazan-ı Şerifimiz mübarek olsun.

Muhammet Lutfi KETENCİ

Karaman İl Müftüsü

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

2022 DHBT Online (Canlı) Kurs (Tüm Mezuniyetler)