Kayseri Müftülüğü “Kudüs Aşkına”

Kayseri İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, Beytülmakdis Derneği tarafından düzenlenen “Kudüs Aşkına” temalı programa katıldı. Detaylar Haberde…

Kayseri Müftülüğü “Kudüs Aşkına”
Yayınlama: 19.02.2019
601
A+
A-

Program Kocasinan İlçe Müftülüğü’ne bağlı Hacıkılıç Camii İmam Hatibi Yasin Yüksel tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Beytülmakdis Derneği Başkanı Av. Fevzi Konaç, “Kudüs’ü savunurken Ankara’yı savunduğumuzun bilincindeyiz. Çünkü Kudüs düşerse Ankara düşer dedi.”

Daha sonra programda söz alan İl Müftüsü Sayın Güven, “Yeryüzünde üç mescit var ki bu mescide sadece orada iki rekât namaz kılmak için aylar boyu yolculuk yapsanız bile bu yolculuğa değer” denilen bu üç mescit Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve Mescid-i Nebevi’dir. Bu sözün sahibi Efendimiz Hz. Muhammet Mustafa (s.a.s.)’e salât ve selam olsun.

Miladi 636 yılında Hz. Ömer ile fethedilen süreçte şunu bilmek durumundayız. Peygamberimiz’in (s.a.s.) vefatından 4 yıl sonra Mescid-i Aksa’nın içerisinde bulunduğu Kudüs’ümüz İslam toprağı haline geldi. Daha sonra tekrar işgale uğradı. 1187’de Selahaddin Eyyübî tekrar İslam toprağı haline getirdi. 1516’da ise Yavuz Sultan Selim aynı şekilde yeniden bir fetih gerçekleştirdi. 4. Fatih’ini arıyor Mescid-i Aksa ve Kudüs.

1516’da Osmanlı ve İslam’ın eline yeniden geçen Kudüs ve Mescid-i Aksa 401 yıl sonra 1917 yılında Osmanlı topraklarından kopartıldı. Şu anda 2019’dayız. Yani 102 yıldır işgal altındadır Mescid-i Aksa. Müslümanların bunu iyi bilmesi ve ona göre değerlendirmesi gerekiyor. Bu sebeple başta ülkemiz olmak üzere İslam dünyasında çok önemli uyanışlar var. Son dönemlerde bu duyarlılık ülkemizde daha fazla artmış durumdadır. Ziyaretler devam ediyor. Ülkemize kısıtlama getirdiler. Türkiye’den insanlar bir yılda iki defa gidemeyecekler artık Mescid-i Aksa’ya. Bunların önemli nedenleri vardır.

BİRLİKTE HAREKET ETMELİ VE İŞ BÖLÜMÜ YAPARAK ÇALIŞMALIYIZ.

Kayseri’de son birkaç ay içerisinde üç tane Kudüs merkezli, Mescid-i Aksa çerçeveli derneğimiz kuruldu. Bunlardan birisi Beyt-ül Makdis Derneğimiz, diğeri Mirasımız Derneği’nin Kayseri şubesi, bir diğeri de Kudüs ve Mescid-i Aksa Gönüllüleri Derneği. Bir taraftan baktığımız zaman bir yıl içerisinde 3 tane derneğimizin kurulmasının güzel bir anlam ifade ettiğini bilmeliyiz. Ancak bir uyarı yapmak istiyorum. Bu, dağınıklığa ve parçalanmışlığa sebep olmasın. İslam ümmetini bir araya getiren Mescid-i Aksa’da bile farklı farklı dernekler kuruyorsak eğer, burada bir sorun var demektir. Temennim şudur ki bu dernekler birlikte hareket ederler ve birlikte iş bölümü yaparak çalışırlar. Bu arada Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle Mescid-i Aksa ve Kudüs duyarlılığı sebebiyle Mescid-i Aksa’nın da içerisinde bulunduğu Kudüs’ün Müslümanların ve özellikle Filistinli kardeşlerimizin başkenti, bir Müslüman diyarı olduğunu Dünyaya duyurmak için Birleşmiş Milletlerdeki girişimleri ve aldığı sonuçlar da bu açıdan önemlidir. Belki de ülkemize ekonomik, siyasi ve hainler kullanılarak yapılan darbelerin ya da darbe girişimlerinin gerisinde hangi mihrakların olduğunu buradan daha iyi anlayabiliriz.

Ben tekrar Beyt’ül Makdis derneğimiz başta olmak üzere bütün Kudüs’e gönül veren derneklerimizin birlikte hareket etmesini temenni ediyorum. Diğer bütün Sivil Toplum Kuruluşlarımızın da aynı duyarlılık içerisinde çalışacaklarına inanıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra protokol konuşmaları sonrası İl Müftüsü Sayın Güven tarafından yapılan dua ile program sona erdi.

Düzenlenen programa, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Dr. İsmail Tamer ve Emrah Karayel, İl Müftümüz Prof. Dr. Şahin Güven, Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayraktar, Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, İl Müftü Yardımcımız Fatma Feyza Güner, Beytülmakdis Derneği Başkanı Av. Fevzi Konaç, Mazlumder İl Başkanı Ahmet Taş, siyasi parti temsilcileri ve davetliler katıldı.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup