Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
18°C
Parçalı Bulutlu
Per 16°C
Cum 17°C
Cts 17°C
Paz 18°C

Malatya’da Sabah Namazı Buluşması!

Malatya İl Müftülüğü ile Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün organize ettiği “Gençlik Sabah Namazında Buluşuyor” etkinliği düzenlendi.

Malatya’da Sabah Namazı Buluşması!
26.02.2019
A+
A-

“Gençlik Sabah Namazında Buluşuyor” programında; Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrasında gençlerle birlikte namaz kılındı ve dualar edildi.

İl Müftüsü Ümit ÇİMEN gençlere; dünya ve ahiret hayatlarını ilgilendiren, günlük hayatta dikkat etmeleri gereken duygu ve düşüncelerden, kötü ve zararlı alışkanlıklardan korunmanın yollarını anlatan öğütlerde bulundu.

DHBT Mülakat Online Seminer Programı

İl Müftüsü ÇİMEN, sözlerine şöyle devam etti: Din insanla birlikte var olmuş insanlığın vazgeçilmez bir gerçeğidir. Esasen Din duygusu insanın fıtratında var olan ve doğuştan getirdiği bir duygudur. İnsan dini bir varlıktır ve yapısı itibariyle dine muhtaçtır. Din insan için adeta oksijen gibidir. Din olmazsa insanın ruhu boğulur. Dinin devre dışı bırakıldığı insan ve onun oluşturduğu toplumlarda insani hayat durur.

İlk insan ve ilk Peygamber Hz. Âdem ile başlayan ve son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v) ile son bulan ilahi mesajların adıdır İslam. Allah katında Din İslam’dır. Yüce Dinimiz İslam, insana dünya ve ahiret mutluluğunu temin eden insani değerlerin adresidir. Esasen İslam, genel itibariyle insan ve insanlık için şu ana maksatları içermektedir.

1. Can Güvenliği

İslam hayat dinidir. O’nun gözünde insan mükerremdir. Cana kıymak haramdır. İşkence, zulüm yasaktır. Bir insanın öldürülmesi bütün insanlığın öldürülmesine eş tutulmuştur. Bir hayat kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak-yaşatmak olarak ifade buyrulmuştur. Maide 32.

İntihar büyük bir günahtır. Bu can bir emanettir. Onu ancak veren alabilir. Hz. Peygamber (s.a.v): İntihar eden kişinin ahirette intihar ettiği hal üzere cezalandırılacağını haber verir. İslam imha değil ihya hareketidir.

2. Mal Güvenliği

Çalışmak zarurettir. Ailesinin nafakasını temin etmek için çalışmak ibadettir. Müslüman kazancını ahlaki ve meşru yollardan temin etmek mecburiyetindedir. Hırsızlık, gasp, faiz, rüşvet, kumar v.b. haramdır.

3. Din Güvenliği

Din, fıtrattır; hayat nizamıdır. İnsan için bir yol haritasıdır. Sağlıklı toplum, sağlıklı dindarlık sahih dini bilgi ile mümkündür. İslam’ın mütebessim çehresi olmuş, tarih-kültür ve muhteşem medeniyetimizi besleyen Kur’an ve sahih sünnete dayanan insan merkezli; içerisinde Yunusların, Mevlanaların gönül dilinin bulunduğu dini algı ve anlayışımızı muhafaza edelim.

4. Akıl Güvenliği

İslam, insanı diğer varlıklardan ayıran, en büyük nimet olan, Kur’an’da kullanılması emredilen, sürekli hatırlatılan aklın; muhafazası için hükümler getirmiştir. İçki, kumar, uyuşturucu; kin, nefret, haset, düşmanlık ve küfür gibi kötülükleri yasaklamıştır.

5. Neslin Güvenliği

Sağlıklı ve iyi yetişmiş nesiller, milletlerin ve devletlerin teminatıdır. Gençliğin eğitimi, yetiştirilmesi ve aile kurması önemlidir. Nikâhsız, gayr-i meşru hayat ve zina; mümin hayatında yer bulmayan yasak ve haramlardır.

Cihat öldürmenin değil, diriltmenin; insanlığa huzur ve barış getirmenin hak ve hakikat yolundaki mücadele ve gayretin adıdır.

Müslümanların inandığı değerlerin yaşandığı, hayat bulduğu her bir mekân, emniyet ve güven yurdu olur. Yüce Allah, aziz milletimizi bin yıldır yaşadığı bu vatanda, tarih-kültür ve medeniyetimizin özeti ay yıldızlı al bayrağın gölgesinde, nice bin yıllar birlik ve kardeşlik içerisinde yaşamayı lütfetsin.

Son olarak İl Müftüsü Ümit ÇİMEN: Gençlerimiz, milletimizin ve ülkemizin umudu; milletimiz ve ülkemiz de İslam coğrafyasının umududur sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Sabah namazının akabinde, Yeni Cami çıkışında programa katılanlara sıcak çorba ikramı yapıldı. Sayın Vali Aydın BARUŞ, çorba dağıtımından sonra bir süre gençlerle sohbet etti ve ardından bu buluşmada emeği geçenlere teşekkür etti.



En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ömer Faruk Altun Hocayla DHBT Mülakatlarına Hazırlı Semineri