Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Karla Karışık Yağmurlu
İstanbul
2°C
Karla Karışık Yağmurlu
Paz 2°C
Pts 3°C
Sal 3°C
Çar 3°C

Sakarya Müftülüğü Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi Sınav Duyurusu

Sakarya Müftülüğü Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi Sınav Duyurusu
Diyanet DHBT Mlakat S?navlar?na Haz?rl?k Kitab?
10.06.2021
A+
A-

T.C.
SAKARYA VALİLİĞİ
İl Müftülüğü

Sayı :E-70775541-902.03-1343127                                                                                                                                                                                                                                                           08.06.2021
Konu :Sınav İlanı (Geçici Kur’an Kurs
Öğretici)

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi :        a)Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği.
b)Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme Ve Ünvan Değişikliği Yönetmeliği.
c) Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesi.
ç) Vaizlik, Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik Ve Müezzin- Kayyımlık  Kadrolarına Atama Ve Bu Kadroların Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği.
d)Diyanet İşleri Başkanlığının 03/11/2014 tarih ve 6066 sayılı yazısı.

2021 yılı yaz kur’an kursları ve 2021-2022 yılı eğitim- öğretim döneminden itibaren, Kur’an Kurs Öğreticisi  ihtiyacının karşılanabilmesi için, ek ders ücreti karşılığı görevlendirilmek üzere geçici kur’an kursu öğreticisi sıralama sınavı yapılacaktır.

A) BAŞVURU ŞARTLAR

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48/A maddesindeki şartları taşımak
 • Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ilgili maddelerindeki
  şartları taşımak.
 • 2020 KPSS/DHBT sınavına girmiş KPSS(122/123/124) Puan türlerinin birinden en az 60 (altmış) puan almış olmak.
 • İlahiyat fakültesi, İlahiyat ön lisans veya İmam hatip lisesi mezunu olmak yada mezun olabilecek durumda olmak.
 • Hafızlık olmak. (Hafızlık eğitim-öğretiminde görev almak için)
 • 04-06 yaş grubu çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili belgeye sahip olmak, yada 4-6 yaş eğitimi almaya devam ediyor olmak.

B) BAŞVURU ŞEKLİ, YERİ VE ZAMANI

 • Başvuru yapmak isteyenler 09 Haziran 2021 – 23 Haziran 2021 tarihlerinde saat 10:00-16:00 arasında istenilen belgelerle birlikte görev almak istedikleri yalnızca bir ilçe müftülüğüne şahsen müracaat edeceklerdir.
 • Birden fazla ilçe müftülüğüne müracaat edenlerin (sınavı kazansalar dahi) müracaatları geçersiz sayılacaktır.
 • Başvuru belgeleri eksik olan, duyuruda belirtilen esaslara uygun olmayan ve faks/mail/kargo/posta yoluyla yapılan müracaatlar ile 23 Haziran 2021 Çarşamba günü mesai bitiminden sonra yapılan başvuru talepleri kabul edilmeyecektir.
 • Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.

C) BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1.  Başvuru Formu (Müftülük İnternet sayfasındaki sınav duyurusu ekinden veya İlçe Müftülüklerinden temin edilecek)
2. T.C. kimlik nolu nüfus cüzdanı.
3. 2020 KPSS-DHBT (KPSS122/123/124) sonuç belgesi.
4. KPSS-DHBT sınavına girdiği öğrenim durumuna göre mezun olanlar için, ilgili öğrenime ait diploma yada geçici mezuniyet belgesinin aslı veya borkodlu devlet çıktısı
5. KPSS-DHBT sınavına girdiği öğrenim durumuna göre mezun olabilecek durumda olanlar için, mezun olabilecek durumda olduğuna dair belgenin aslı.
6. Hafızlık belgesinin aslı. (Hafız olduğunu beyan edenler için) (Hafızlık belgesi basım aşamasında veya kayıp ise DİBBYS sisteminden kontrol edilecektir.)
7.  04-06 yaş grubu öğreticiliği için; 4-6 yaş eğitimine ait belgenin aslı veya borkodlu e-devlet çıktısı.
8. 04-06 yaş grubu öğreticiliği eğitimine devam edenlerden eğitim almaya devam ettiklerine dair belgenin aslı.
9.Başvuru için gerekli belgeler kontrol edildikten sonra asılları adaya iade edilecektir.

D) SINAV İŞLEMLERİ
1.Sınav yeri ve tarihi başvuruların sona ermesinin ardından sınav için gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra başvuru yapılan İlçe Müftülüğünün resmi internet sayfasında ilan edilecektir. (Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.)
2. Başvuru işlemlerinin duyuruda belirtilen tarihlerde hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapmış olmak.
3. Başvuru yapan adaylar sınava gelirken TC Kimlik no’lu Nüfus Cüzdanı veya Ehliyetini yanında bulunduracaklardır.
4.İlan edilen tarihlerde sınava katılmayanlar sınav hakkını kaybetmiş sayılacak ve adaya ikinci bir sınav hakkı verilmeyecektir.

E) GÖREVLENDİRME İŞLEMLERİ
1. Sakarya İl Müftülüğü bünyesinde yapılan geçici kur’an kursu öğreticisi sıralama sınavına katılmış ve başarılı olmak,
2. Kur’an kursu öğreticiliği yapmaya mani bir özrü olmamak,
3. Sözlü sınavda 70 (yetmiş) ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacaktır.
4. Sözlü sınav puanı en yüksek olandan başlamak üzere görevlendirme yapılacak, ihtiyaç olması halinde başarı sırasına göre görevlendirmeye devam edilecektir.

5.2020 KPSS-DHBT sınavına girdiği öğrenim durumuna göre mezun olabilecek durumda olarak sınava girenlerin başarılı olmaları halinde görev sırası geldiğinde ilgili öğrenimine dair diploma veya mezuniyet belgesini ibraz etmesi zorunludur.
6. Kendilerine görev teklif edilen ve görev yerini kabul etmeyen adaylar görevlendirme haklarını kaybedeceklerdir.
7. Başarılı olduğu halde başvuru yaptığı müftülükte sırası gelmeyenler, ihtiyacı bulunan ve görevlendirilebilecek geçici öğreticisi bulunmayan diğer ilçelerde ilçe müftüsünün uygun görüşü ile başarı sırası dikkate alınarak görevlendirilebileceklerdir.
8. Görevlendirmeler ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar İle Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesi’, ‘Başkanlığımızın, ilgili eğitim-öğretim yılına ait uygulama esasları’ ve İlgili eğitim ve öğretime ait başkanlığımızca belirlenen şartlara göre yapılacaktır.
9. Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar İle Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesi’ ve ‘Başkanlığımızın, ilgili eğitim-öğretim yılına ait uygulama esasları’ ve İlgili eğitim ve öğretime ait başkanlığımızca belirlenen şartlar güncellenmesi halinde görevlendirmeler son güncellemeye göre yapılacaktır.
10. Kendilerine görev teklif edilen adaylardan duyuru içeriği gereği kendisinden talep edilen belgeleri ibraz edemeyenlere görev verilemeyecektir.

F) DİĞER HUSUSLAR
1. Bu sınav, Başkanlığımızca yeni bir düzenleme yapılmadıkça ek ders ücreti karşılığı 2021 yılı Yaz Kur’an Kursları ve 2021-2022 Eğitim-Öğretim döneminden itibaren yapılacak geçici öğretici görevlendirmeleri için geçerli olacaktır.
2.  Sınav işlemleri süresince adayın beyanı esas alınacaktır. Gerçeğe aykırı belge ve beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuru ve sınavları geçersiz sayılacağı gibi görevlendirme yapılması halinde de görevle ilişiği kesilecektir
3. Sınav ve görevlendirme sürecinde İlçe Müftülüklerimizce (resmi internet siteleri ve ilan panolarında) yapılan tüm duyurular tebligat sayılacaktır
4. Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi olarak görevlendirilenler, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu hükümlerine göre çalıştırılacaklardır. Kur’an kurslarında görevlendirilenlere, 24/07/2009 tarih ve 27298 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Diyanet İşleri  Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim-Öğretim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararına göre ek ders ücreti ödenecektir.
5.  Aynı nitelikte ve statüde yeni bir sınav yapılana kadar bu sınav geçerlidir.
6.  İlçe müftülükleri başvuru, sınav ve görevlendirme esnasında süreçle ilgili adaydan gerekli belgeleri talep edebilecektir.
7. Görevlendirme esnasında kendisinden istenen belgeleri ibraz edemeyen adayların sırası geçmiş sayılacak ve herhangi bir hak talebinde bulunamayacaklardır.

I.4-6 Yaş Eğitiminde Görev Alacak Öğreticiler
1-Kur’an- Kerim Yüzünden Okuma (40 Puan)
2-Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilgisi, Temel İlmihal Bilgisi (20 Puan)
3-Pedagojik Formasyon Bilgisi (20 Puan)
4-Kavrama, Muhakeme Etme, Özetleme ve İfade Etme Yeteneği (10 Puan)
5-Liyakati, Temsil Kabiliyeti, Davranış ve Tepkilerinin Mesleğe Uygunluğu (10 Puan)

II.Hafızlık Eğitiminde Görev Alacak Öğreticiler
1-Hafızlık Bilgisi (50 Puan)
2-Temel İlmihal Bilgisi (20 Puan)
3-Pedagojik Formasyon Bilgisi (20 Puan)
4-Kavrama, Muhakeme Etme, Özetleme ve İfade Etme Yeteneği, Liyakati, Temsil Kabiliyeti,
Davranış ve Tepkilerinin Mesleğe Uygunluğu (10 Puan)

III.Yüzüne Eğitiminde Görev Alacak Öğreticiler
1-Kur’an- Kerim Yüzünden Okuma (40 Puan)
2-Temel İlmihal Bilgisi (20 Puan)
3-Pedagojik Formasyon Bilgisi (20 Puan)
4-Kavrama, Muhakeme Etme, Özetleme ve İfade Etme Yeteneği (10 Puan)
5-Liyakati, Temsil Kabiliyeti, Davranış ve Tepkilerinin Mesleğe Uygunluğu (10 Puan)

2021 Müftülüklerin alım ilanları için tıklayın

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

2022 DHBT Online (Canlı) Kurs (Tüm Mezuniyetler)