Sinop’lu Umreciler; Hazırlıklarını Tamamladılar

Sinop’tan Umre ibadetini yapmak üzere kutsal topraklara gidecek olan umrecileri bilgilendirmek amacıyla Sinop İl Müftülüğü tarafından seminer düzenlendi.

Sinop’lu Umreciler; Hazırlıklarını Tamamladılar
Yayınlama: 31.10.2019
547
A+
A-

Sinop İl Müftülüğü toplantı salonunda düzenlenen seminerde İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, İl Müftü Yardımcıları Abdullah Söylemez, Ayşe Gül Gürbüz Hac ve Umre Hizmetleri Şube müdürü Mahmut Semiz ve grup görevlisi Kefevi Camii İmam Hatibi Ekrem Ünal tarafından umrecilere bilgilendirildi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan seminerde, İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, umrenin fazileti ve umre yolculuğu esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar anlattı. “Hz. Ömer (ra) Peygamberimiz Efendimiz (sav) den umre yapmak üzere Mekke-i Mükerreme’ye ‘ye gitmek için izin ister. Rasülüllah (sav) efendimiz  sevinerek izin verir ve şu nasihatte bulunur. “Kardeşim! Duanda beni de unutma.” O gün Hz. Ömer (ra)’in anlatımıyla hayatının en sevinçli günüdür. (M.Yusuf Kandehlevi, a.g.e., II/575)

Hadis-i şeriflerden anlaşıldığı üzere sizler Sinop’dan Kutsal mekânlara gönderilen elçilersiniz. O mekanlarda bizler için dua ve ilticalarda bulunacaksınız. O dua ve ilticalarda halen zulüm altında olan Müslüman kardeşlerimizi, Vatanımızın ve milletimizin huzur ve selameti için teröristlerle can siperhane mücadele eden kahraman ordumuza ve Mehmetciğimize   dualar etmeyi unutmayalım.

O mübarek beldelerde Cenab-ı Hakk’ın ve Hz. Peygamberimiz (sav)’in misafirleri olduğumuzu asla unutmamalıyız. Bu bilinç üzerine olup yaptığımız ibadetleri ve tavafları daha dikkatli bir şekilde yerine getirmeye gayret etmeliyiz. Tüm dünyayı bir insan bedenine benzetirsek, Kâbe-i Muazzama’yıda dünya insanlığının kalbi kabul edersek, Umre için yola çıkan herkes Kâbe-i Muazzama’ya  doğru giden hayatın can damarını yakalamıştır. Dolayısıyla Kâbe-i Muazzama’dan gelirken de Rabbimizin rahmet, mağfiret ikliminden kendi yurduna taze kan getirmiş olur. Mekke-i Mükerreme’den gelen taze kan yalnızca bireysel bedende kalmaz,tüm topluma yayılır.

Peygamber Efendimiz (sav) “Hacılar ve umreciler Allah’ın elçileridir. Allah’a  dua ettiklerinde dualarını kabul eder. Mağfiret dilediklerinde onları bağışlar” (İbn Mace, Menasik,5) buyurarak Umreye gönderilen her insanın gittiği beldenin hem temsilcisi, hem de o yöre insanlarının dua ve selamlarını Kabetullah ve Ravza-i Mutahhara’ya götüren değerli elçiler olduğunu ifade ediyor. Bu kutlu yolculuğumuzda Cenab-ı Hak hayırla gidip hayırla dönmeyi ve umreden elde ettiğimiz kazanımları ömür boyu sürdürmeyi nasip etsin” diyerek sözlerini tamamladı.

Seminer sonunda Sinop halk Sağlığı Müdürlüğü görevlileri tarafından Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için menenjit ve polyo aşısı olan umreciler “Mübarek beldelere yolculuk tarihimiz belli oldu. Manevi hazırlıklarımızı tamamlamaya çalışırken, diğer hazırlıklarımızı da aşı ile tamamladık. Bize her hususta yardımcı olan Sinop il Müftülüğüne ve görevlilerine teşekkür ediyoruz” dediler.

Seminerden sonra programa katılan umrecilere öğlen yemeği ikram edildi.

İl Müftülüğü Hac ve Umre Hizmetleri Şubesinden edinilen bilgiye göre 05 Kasım’da   mübarek beldelere umre yolculuğuna  başlayacak olan umreciler 25 kasım tarihinde dönmelerinin planlandığı belirtildi.

 

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Yapay Zeka Eğitim Platformu