Uşak Müftülüğü, Camilerde Kur’an Öğretimi Hafta Sonu Kur’an Kursları Programı.

Öğrencilerin yaygın din eğitimi hizmetlerinden hafta sonları da faydalanmalarına imkân sağlamak amacıyla Camilerde Kur’an Öğretimi kursları kapsamında hazırlanan Camilerde Kur’an Öğretimi Hafta Sonu Kur’an Kursları Programına ilişkin uygulama esasları ekte gönderilmiştir.

Uşak Müftülüğü, Camilerde Kur’an Öğretimi Hafta Sonu Kur’an Kursları Programı.
Yayınlama: 12.03.2019
1.033
A+
A-

Ekte yer alan uygulama esaslarının din hizmetleri sınıfında görev yapan personele tebliğ edilmesi, söz konusu eğitim programının belirlenen esaslara göre yürütülmesi ve vaaz/hutbe, medya, afiş vb. araçlarla tanıtımının ve duyurusunun yapılması hususlarında bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.

Bu program, yaz Kur’an kurslarına gelen öğrenciler başta olmak üzere öğrencilerin hafta sonlarını amaçlı etkinlikler vasıtasıyla daha nitelikli hale getirmelerini, yaygın din eğitimi hizmetlerinden yıl boyu faydalanmalanna imkân sağlamayı, Kur’an-ı Kerim ve dini bilgilerle ilgili bilgi ve becerilerini artırmalarını, dinî ve ahlaki gelişim göstermelerini, olumlu tutum ve davranışlarına katkı sağlamayı, sosyal ve iletişim becerileri geliştirmelerini hedeflemektedir.

Haftalık 4 saatten oluşan program, her biri 12 hafta/48 saat olmak üzere iki dönem halinde toplam 24 hafta/96 saatten oluşmaktadır.

PROGRAMIN ETKİN VE VERİMLİ YÜRÜTÜLMESİ İLE İLGİLİ HUSUSLAR

 1. Program, Camilerde Kur’an Öğretimi kursları kapsamında hazırlandığından, uygulama hususunda Camilerde Kur’an Öğretimi programının genel mevzuatı esas alınacaktır.
 2. Programın uygulanmasında Başkanlıkça ilan edilecek eğitim-öğretim takvimi esas alınacaktır.
 3. Programın 2019 yılı ders kayıt işlemleri, Yaz Kur’an Kurslarına sarkmaması için 24.03.2019 tarihine kadar gerçekleştirilecektir. Sonraki dönemlerle ilgili bilgiler 2019-2020 Uygulama Esasları ile bildirilecektir.
 4. 16 Mart’ta eğitime başlayan öğreticilerin dersleri 2 Haziran’da, 23 Mart’ta başlayacak olanların ise 9 Haziran’da tamamlanacaktır.
 5. Program, Din Hizmetleri Sınıfındaki personel tarafından yürütülecektir.
 6. Genel olarak yetişkinlere yönelik uygulanmakta olan Camilerde Kur’an Öğretimi programına kayıtlı olan öğrenciler aynı anda “Camilerde Kur’an Öğretimi Hafta Sonu Kur’an Kursları” programına kayıt yapılamayacaktır.
 7. Program 15 öğrenci ile açılacaktır.
 8. Programa bir öğrenci en fazla 3 yıl kaydedilebilecektir.
 9. Haftalık 4 saatten oluşan program, 2 saati cumartesi, 2 saati pazar günü olacak şekilde uygulanacaktır.
 10. Camilerde Kur’an Öğretimi programında dersi olan öğreticiler Camilerde Kur’an Öğretimi Hafta Sonu Kur’an Kursları Programını aynı anda açamayacaklardır.
 11. Programda görev alacak öğreticiler, farklı zamanlarda açılan Camilerde Kur’an Öğretimi ve Camilerde Kur’an Öğretimi Hafta Sonu Kur’an Kursları Programı toplamında, Bakanlar Kumlu Kararnamesi kapsamında yılda en fazla 100 saat ek ders ücreti alabilecektir.
 12. Program, fiziki şartlan eğitim-öğretime uygun olduğu müftülükçe belirlenen cami veya müştemilatında uygulanacaktır.
 13. Kur’an kurslarında kız öğrencilere yönelik hafta sonu kurs düzenlemek isteyen Kur’an Kursu Öğreticileri, mevcut mevzuat gereği ihtiyaç odaklı Kur’an kursları ek öğretim programlarından 3+3 veya 4+2 alternatiflerini uygulayabilmektedir. Dolayısıyla Camilerde Kur’an Öğretimi Hafta Sonu Kur’an Kursu Programı Kur’an kurslarında uygulanamayacak olup, uygulamak isteyen öğreticiler ise müftülükçe belirlenen cami veya müştemilatında eğitim verebileceklerdir.
 14. Program, 7-25 yaş arası öğrencilere yönelik açılacaktır. Birden fazla sınıf olması durumunda sınıflar, öğrencilerin yaş grupları dikkate alınarak oluşturulacaktır.
 15. Programda yer alan konular muhatabın seviyesi, programın genel amaçlan ve uygulama ilkeleri çerçevesinde işlenecektir.
 16. Konuların Kur’an ve sünnet bütünlüğünde, sahih dini bilgiyi esas alan bir yaklaşımla işlenmesine dikkat edilecektir.
 17. Sınıfların oluşturulmasında öğrencilerin yaş aralığı, öğrenim durumu gibi hususlar göz önünde bulundurulacak ve eğitimle ilgili her bir unsurun öğrencilere göre düzenlenmesine dikkat edilecektir.
 18. Program kapsamında Başkanlığımız tarafından Kur’an kurslarına yönelik taranan materyaller esas alınacak, aynı zamanda Başkanlığımızın çocuklara ve gençlere yönelik diğer yayınlardan da imkanlar ölçüsünde faydalanılacaktır.
 19. Öğrencilerin namazlarını kılabilecek düzeyde sure ve dua öğrenmelerine öncelik verilecek ve cemaatle namaz gibi toplu yapılan ibadetlere katılmaları teşvik edilecektir.
 20. Eğitim sürecine yönelik rehberlik etme, izleme ve değerlendirme çalışmaları müftülüklerce yapılacaktır.
 21. Program, vaaz ve hutbelerde medya, afiş, el ilanı vb. araçlarla halkımıza duyurulup tanıtımı yapılacaktır. Ayrıca bu uygulama esasları ilgili personele imza karşılığı tebliğ edilecektir.
 22. Programa diyanet işleri başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü https:/egitimhizmetleri.diyanet.gov.tr/sayfa/489 adresinden ulaşılabilecektir.
 23. Başkanlığımızca hazırlanan afişler, https:/egitimhizmetleri.diyanet.gov.tr adresinden alınıp müftülükler tarafından basılarak, program tanıtımında kullanılabilecektir.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi