Uluslararası Katılımcılarla, Şehzade Korkut Sempozyumu Düzenlendi

Uluslararası Katılımlı Şehzade Korkut Sempozyumu, Antalya İl Müftülüğü, Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Tasavvuf Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Türk Akademik Araştırmalar Dergisi iş birliğiyle Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Sinan-ı Ümmi Konferans Salonunda Gerçekleştirildi.

Uluslararası Katılımcılarla, Şehzade Korkut Sempozyumu Düzenlendi
Yayınlama: 14.12.2019
652
A+
A-

Düzenlenen Uluslararası Katılımlı Şehzade Korkut Sempozyumu’na Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya İl Müftümüz Osman Artan, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ögke, İl Müftü Yardımcılarımız Osman Demirel, Mustafa Şimşek, Melek Alçın, çok sayıda öğretim görevlisi ve üniversite öğrencileri katıldılar.

Sempozyum Antalya Hacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Kemal Önder’in okumuş olduğu Kur’anı Kerim tilaveti ile başladı.

Kur’anı Kerim tilavetinin akabinde açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ögke sempozyumun gerçekleşmesinde katkıda bulunan paydaşlara teşekkür ederek katılımcılara “Hoş geldiniz” dedi.

Akabinde ise kürsüye gelen İl Müftümüz Osman Artan yapmış olduğu konuşmada şunları dile getirdi; “Şehzade Korkut, Antalya Mevlevihanesi başta olmak üzere, Korkuteli ve Antalya’da ki bir kısmı günümüze kadar ulaşan mektep, medrese, cami, tekke ve benzeri tarihi eserleri kurduğu çeşitli vakıflarla tüzel kişiliklerine kavuşturarak şehre çok önemli ve kalıcı hizmetler yapan bir devlet adamı ve alim şahsiyettir”

Vali Münir Karaloğlu ise, “Şehrimizin ilim irfan yuvası Akdeniz Üniversitesi’nde olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Benden önceki konuşmacıların ifade ettiği gibi Antalya için Teke Sancağı için çok şey ifade eden bir tarihi şahsiyet olan Şehzade Korkut’u bu sempozyumda her yönüyle tartışmış olacağız. Şehzade Korkut’un şehrimize ve bölgemize bıraktığı tarihi eserler bütün yönleriyle konuşulacak. Şehzade Korkut 2. Beyazıt ve Nigar Hatun’un oğlu, Fatih Sultan Mehmet Han’ın torunu. Osmanlı Hanedanı’nın belki de en münevver bilim insanı olarak kendisini en iyi yetiştirmiş sanatta, edebiyatta, musikide çok şey ifade eden önemli bir şahsiyettir.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi