“Yeni Zelanda’daki Saldırı Bireysel Bir Olay Değildir”

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yeni Zelanda camide ibadet eden Müslümanları yapılan saldırının bireysel bir olay olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

“Yeni Zelanda’daki Saldırı Bireysel Bir Olay Değildir”
Yayınlama: 22.03.2019
884
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 28. Müfettişler Semineri için bulunduğu Afyonkarahisar, Vali Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette basın mensuplarının Yeni Zelanda’daki saldırı ve son zamanlarda batıda artan cami saldırılarına ilişkin sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Bu olay, sadece Yeni Zelanda’daki bir camiye girerek insanları, ibadet eden Müslümanları şehit etme şeklinde bireysel bir olay değildir. Bunun böyle olmadığı da katilin geride bırakmış olduğu birtakım izlerden, yazmış olduğu yazılarda ve silahlarının üzerine yapmış olduğu işaretlerden ortaya çıkıyor” dedi.

Başkan Erbaş, İslam dinine göre hangi dine ait olursa olsun bütün mabetlerin dokunulmazlığının, masuniyetinin ifade ederek, “Savaşta bile Müslüman askerlerin, hiçbir dinin mabedine, din adamına dokunmaması gerektiği kendilerine emredilir, talimat verilir. Dolayısıyla son dönemlerdeki özellikle mabetlere yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

Başkan Erbaş, Yeni Zelanda’daki saldırının aynı zamanda ülkemizi de hedef alan bir saldırı olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Ülkemizi özellikle hedef alan bir olay olması münasebetiyle bizi çok daha fazla ilgilendiriyor. Ülke olarak, millet olarak, camilere olan bu saldırıların durdurulması, adeta işi dinler arası savaşa götürecek bir boyuta doğru çekmek isteyenlere fırsat vermeme noktasında harekete geçmeliyiz. Bununla ilgili gerekli açıklamalarımızı ülke çapında yetkililerimiz yaptılar. Biz de dünyayı barışa davet eden bir dinin mensupları olarak her zaman barıştan yana olduğumuzu, insanların inançlarının, düşüncelerinin farklı olmasının normal olduğunu, farklılıkları zenginlik bilerek birlikte yaşama tecrübesini tarihimizde, medeniyetimizde nasıl gerçekleştirmiş isek bugün de bunu yapmamız gerektiğini, geleceğe de barış içerisinde yaşayacak şekilde taşımamız gerektiğini düşünüyorum.”

“Yeni Zelanda yetkililerinin açıklamalarını olumlu buluyorum”

Başkan Erbaş, Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters’ın saldırganın hayatının geri kalanını tek başına bir hücrede geçireceği yönündeki açıklaması hatırlatılarak bunun caydırıcı olup olmayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken şunları söyledi:

“İnşallah caydırıcı olur. Ben özellikle Yeni Zelanda Başbakanın ve görevde olan diğer kimselerin yaptığı açıklamaların dünyanın her ülkesinden yapılan bu tür olaylar sonrasında yetkililer için bir örnek olması gerektiğini düşünüyorum ve olumlu buluyorum.”

Afyonkarahisar İl Müftülüğünü ziyareti

Başkan Erbaş, ayrıca Afyonkarahisar İl Müftülüğünü ziyaret etti ve müftülük personeli ile tek tek selamlaştı.

İl Müftüsü Şükrü Kabukçu’dan din hizmetleri ve din eğitimi alanında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Erbaş, daha sonra müftülük personeli ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi