Erzincan Müftülüğü, “Küfürsüz, Argosuz Gençlik, Havalı Gelecek” Konferansı!

Erzincan Müftüsü, “Küfürsüz, Argosuz Gençlik, Havalı Gelecek” Projesi Kapsamında Konferans verdi. Detaylar haberde…

Erzincan Müftülüğü, “Küfürsüz, Argosuz Gençlik, Havalı Gelecek” Konferansı!
Yayınlama: 21.03.2019
542
A+
A-

İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin, “Küfürsüz, Argosuz Gençlik, Havalı Gelecek” Projesi Kapsamında Erzincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine konferans verdi.

Konuşmasında; “Allah kötü sözün açığa vurulmasını sevmez; ancak haksızlığa uğrayan başka. Allah her şeyi işitmekte ve hakkıyla bilmektedir.” (Nisa, 148)

“İnsanlar arasında öyle kimseler vardır ki, bilgisizlik yüzünden başkalarını Allah yolundan saptırmak ve o yolu eğlence vasıtası kılmak için, eğlendirici sözleri alıp kullanırlar; işte bunları alçaltıcı bir azap bekliyor.” (Lokman, 6)

“Ona âyetlerimiz okunduğu zaman, sanki bunları işitmemiş, sanki kulaklarında ağırlık varrmış gibi büyüklük taslayarak yüz çevirir. Sen de ona acıklı bir azabın müjdesini ver!” (Lokman, 7)

İlâhî mesajlarından hareketle kötü söz, küfürlü, argo ifadelerle yapılan konuşmaların tehlikesi hususunda gençleri bilgilendirdi. Sözün daima güzelini söylemek, gönül alıcı, onur kırmayan sözlerle muhatabımıza karşı davranmanın kıymetine dikkatleri çekti ve Hz. Peygamber (s.a.v.)’in;

“Ümmetimden müflis olan o kimsedir ki: Kıyamet günü namazı, orucu ve zekatı olduğu halde gelir. Ancak birine küfretmiş, diğerinin kanını dökmüş, bir diğerinin de malını yemiştir. Hasenatı, buna, öbürüne, diğerine dağıtılır. Üzerindeki borçlar bitmeden hasenatı tükenmişse öbürlerinin günahlarından alınır, üzerine yüklenir ve böylece ateşe atılır.” (Müslim, Birr-60; Ahmed b. Hanbel, II-303-IV-372) hadis-i şerif’ini düstur edinerek iflâs eden mü’min kullardan olmamak gereğine işaret etti.

Daha bir çok Kur’an ayetlerinden ve hadislerden misaller vererek, “Küfürsüz, Argosuz Gençlik, Havalı Gelecek” Projesi Kapsamında gençleri bilgilendirerek konunun ehemmiyetine dikkatleri çekti.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi