“Hafızlık İcazet Merasimi” 204 Hafız Katılımıyla Gerçekleşti

Konya İl Müftülüğü organizasyonunda İlçe Müftülüklerine bağlı Kur’an kurslarında hafızlığını tamamlayan 204 erkek öğrenci için tertip edilen “Hafızlık İcazet Merasimi” yoğun bir katılımla Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonunda” yapıldı.

“Hafızlık İcazet Merasimi” 204 Hafız Katılımıyla Gerçekleşti
Yayınlama: 01.11.2019
985
A+
A-

Programa, Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu,  bazı protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, vaizler, Kur’an kursu öğreticileri, öğrenciler ve aileleri ile davetliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu yaptı.  Konuşmalarının başında, hafızların yetişmesinde emeği geçen Kur’an kursu öğreticilerine, yöneticilerine, ilçe müftülüklerine, öğrencilerin ailelerine ve kurslarının inşasında maddi ve manevi destek veren hayır sahiplerine teşekkür eden Poçanoğlu, hafızların mezun olduğu Kur’an kurslarının isimlerini tek tek zikrederek şunları kaydetti: “Hafızlarımızın başta annelerine, babalarına ve ailelerine çok teşekkür ediyorum. Büyük gayretlerle, fedakârlıklarla çocuklarını Allah yolunda, Allah için Kur’an-ı Kerim-i hıfz etmek üzere kurslarımıza gönderdiler. Onlarda çocuklarının hafız olmalarında emek sarf ettiler, yoğun gayret gösterdiler.  Bu sebeple hafızlarımızın ailelerine de özellikle huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.

Kur’an öyle bir yüce kitaptır ki tarihin akışını değiştirmiştir.

Muhterem kardeşlerim! Allah sözün en güzelini, hidayet rehberi olarak ve bütün güzel söz söyleyenlere de meydan okuyarak Kur’an-ı Kerim-i indirmiştir. İnzalinden önce cahili bir hayat yaşayan hatta hiç bir şey okumamış kimseler, Kur’an’ın inzalinden sonra onun rehberliğinde yeryüzünün dâhileri, yeryüzünün en adil halifeleri, yeryüzünün en kahraman ve yeryüzünün alimleri haline geldiler. Hem çağında yaşayan çağdaşlarından daha şerefli ve daha üstün oldular. Hem de mahşere denk gelecek olan bütün insanlığın önünde örnekler oldular, önderler oldular, en şerefliler oldular. Bu ilahi vahiy sayesinde taştan daha sert olan kalpler yumuşamış, düşmanlığın yerini kardeşlik, zulmün yerini adalet ve ihsan almıştır. Bir kişi yani Rasulullah (sav) efendimiz ile ve tek bir kitapla tarihin akışı değişmiştir, dünya değişmiştir. Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de Kur’an-ı ruh olarak niteler. Çünkü O bütün insanları cehalet ikliminden kurtarıp onlara, insanlığa hayat vermiştir. O hablullahtır. Allah’ın sapasağlam kopmayan ipidir. O kendisine hiçbir zaman, indiği zamandan ve bütün zamanlardan kendisinde hiçbir eğrilik ve şüphe bulunmayan bir kitaptır.

Milyonlar tarafından ezberlenen tek kitap Kur’an’dır.

O öyle bir kitaptır ki, bütün zamanlarda tertemiz iyi terbiye görmüş üslup ve edasını üstadından almış, ağızlardan ağızlara çok sayıda hafız tarafından nakledilmiştir. Dünyanın bütün kitapları silinse yok olsa, kaybolsa artık o yok ve olmuş kaybolmuştur. Ama Kuran-ı Kerim öyle bir kitaptır ki silinse, kaybolsa… Hafızların hafızasında hemen o gün yeniden yazılacak bir kitaptır.  Çünkü Hz. Peygamber (S.A.S) efendimize indiği günden itibaren günümüze kadar yüzlerce, binlerce, milyonlarca hafız tarafından satır satır ezberlenen  tek  ilahi bir kitaptır.

Hafızlarımız bu ümmetin en şerefli evlatlarıdır.

Hafızlarımız İslami ilimleri kuşanmak suretiyle tefsir, hadis, fıkıh gibi Kur-an’ın ahlakına da bürünerek yürüyen ve yaşayan hafızlar olacaklardır. Yürüyen ve yaşayan hafızlarımız olduğu müddetçe ümmet yeniden dirilecektir. Bu ümmet yeniden adaleti ve hakkı bütün dünyaya ve insanların kalbine yeniden yazacaktır. Hafızlarımız Rasulullah’ın müjdesiyle öyle bir taç giyecekler ki, o tacın nuru güneşten daha parlak olacaktır inşallah.

Çok güzel bir törendeyiz. Töreni güzel kılan ise yapılan işten kaynaklanıyor.

Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın ise başka bir programda bulunması sebebiyle törene katılamayan Konya Valisi Sayın Cüneyit Orhan Toprak’ın selamlarını ve tebriklerini ilettikten sonra “Çok güzel bir törendeyiz. Töreni güzel kılan ise yapılan işten kaynaklanıyor. Bizim maddi dünyamızın ölçüsü ve standartları ile manevi dünyamızın rehberi olan Kur’an ile ilgi bir tören yapıyoruz. Bundan daha güzel bir tören olamaz. Bu tören Kur’an-ı hıfz eden elleri öpülesi kardeşlerimizin törenidir. Ben başta hafızlarımız olmak üzere onları yetiştiren öğreticilerimize ve ailelerine yürekten teşekkür ediyorum. “dedi

Hafızlar Allah’ın lütfuna nail olmuş özel kişilerdir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş ise konuşmalarında sık sık Kur’an-ı Kerim ve hafızlığın önemine değinerek şunları kaydetti; “Kur’an-ı Kerim-i bizzat kendi hayatında yaşayarak onun güzelliklerini gösterip ve bize örnek olan efendimize sonsuz salat ve selam olsun.  Peygamber efendimiz (s.a.s)’den Kur’an-ı Kerim-i alarak, ezberleyerek onu nesilden nesile aktardan bütün hafızlarımızı, âlimlerimizi, İslam büyüklerimizi ve şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Kur’an-ı Kerim-i baştan sona ezberleyerek sadırlarına alan değerli hafızlarımızı da huzurlarınızda tebrik ediyorum. Cenab-ı hak inşallah yüce kitabına layık bir şekilde ömür sürmeyi kendilerine nasip eylesin.  Hafızlarımız Allah’ın lütfuna nail olmuş özel kişilerdir. Sadırlarına almayı nasip ettiği Kur’an-ı kendilerine rehber edinmeyi, onun ahlakıyla ahlaklanmayı, onun yolunca yürümeyi kendilerine bir ömür boyu lütfetsin inşallah. Buradan onları hafızlığa yönlendiren ve hafız olmalarında büyük katkılar sağlayan, büyük bir heyecanla onların hafız olmalarını bekleyen ve onlar için büyük bir aşk ve heyecan yaşayan ailelerini de tebrik ediyorum.  Hafızlarımızın yetişmesinde emeği geçen, özveriyle onları çalıştıran, derslerini dinleyen ve onları hafız olarak yetiştiren hocalarımıza ise teşekkür ediyorum.

Hiç şüpheniz olmasın ki Rahmeti ilahi burayı kuşatmıştır.

Resulullah (s.a.s)  bir hadisi şerifte buyurduğu üzere  “Bir topluluk Kur’an-ı Kerim-i okumak üzere veya dinlemek üzere veya onu müzakere etmek üzere bir araya gelirse Allah’ın rahmeti orayı kuşatır.” Bugün buraya bunun için geldiniz, yürüyen Kur’anlar için geldiniz. Burada bulunuşunuz Kur’an-ı Kerimden dolayıdır. Hiç şüpheniz olmasın ki bu hadisi şerifteki müjdeye hepiniz nail olmaktasınız. Rahmeti ilahinin kuşattığı böyle bir topluluğun içinde bulunmamdan dolayı Cenab-ı Hakka ne kadar şükretsem azdır.

Değerli kardeşlerim! “Kalbinde Kur’an-ı Kerimden hiçbir şey bulunmayan kişi yıkık bir virane gibidir” buyuruyor Peygamber efendimiz. Bu bakımdan Kur’an-ı Kerim-i baştan sonra ezberleyen bu yavrularımızı Allah katında ne kadar değerli bir mevkilerinin olduğunu bu hadisi şerifi göz önünde bulundurunca anlayabiliyoruz. Ben sözlerimi burada tamamlarken Konya müftülüğümüz başta olmak üzere diğer müftülüklerimizde çalışan tüm kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah bu çabalarını karşılıksız bırakmasın inşallah.

Mehteran eşliğinde hafızlar sahnede seremoni gerçekleştirdi

Protokol konuşmalarının ardından  mehter takımı eşliğinde öğrenciler “Hafızlar Geçidi Seremonisi” yaparak sahnede yerlerini aldılar.

İzacet merasimi Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş ve İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu tarafından hafız öğrencilere verilen hediye takdimi ve ardından eski Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar’ın yaptığı duanın ardından sona erdi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi