İstanbul Müftüsü, Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı Göreve Başladı!

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’nın göreve başlaması dolayısıyla düzenlenen programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, din istismarının hiçbir zaman ihmal edilmemesi gereken konuların başında yer aldığın kaydetti.

İstanbul Müftüsü, Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı Göreve Başladı!
Yayınlama: 22.07.2019
1.079
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Müftülüğüne atanan Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’nın göreve başlaması dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

İstanbul Müftülüğü Ek Hizmet Binası’nda düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İstanbul Müftülüğünün müstesna bir yere sahip olduğunu ifade ederek, “İstanbul’u yönetmek demek, Türkiye’nin 20’ye yakın ilini yönetmek demektir. O açıdan Mehmet Emin Maşalı Hocamıza Rabbimden nusret diliyorum” dedi.

Başkan Erbaş, İstanbul Müftüsü Maşalı’nın selefi Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’dan almış olduğu bayrağı daha ilerilere götüreceğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının farklı unvanlarda önemli bir insan kaynağına sahip olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, “Bu çok büyük bir potansiyeldir. İstanbul’da 40 müftümüz var. Bu potansiyeli bizim milletimizin gençleri, çocukları için hayra dönüştürmemiz gerekiyor. Artık 4, 5, 6 yaşındaki çocuklarımıza din eğitim vermek gibi bir fırsatımız var. Demek ki bizim şükrümüz çok daha fazla çalışmamızı gerektiriyor. Biz eğer çocuklarımıza, gençlerimize sahip çıkarsak görevimizi yapmış sayılırız. Biz sahip çıkmazsak onlara sahip çıkacak o kadar çok grup, kişi var ki… Ama doğru dini bilgiyi bu gençlere, çocuklara kim verecek? Biz, Diyanet İşleri Başkanlığı, ilahiyat fakülteleri ve imam hatip liseleri” diye konuştu.

“Kürsülerimiz ilahiyat fakültesi ve imam hatip lisesi hocalarımıza açık”

Başkan Erbaş, müftülüklerin imam hatip liseleri ve ilahiyat fakülteleri ile irtibatlarının önemine değinerek, şöyle devam etti:

“Kürsülerimiz ilahiyat fakültesi ve imam hatip lisesi hocalarımıza açık. Biz işbirliği içerisinde eğer vazifemizi yürütürsek verim ikiye, üçe, beşe katlanacaktır. O açıdan Hasan Kamil Yılmaz Hocamız bu işbirliğini en güzel bir şekilde yürüttü. İnşallah Mehmet Emin Maşalı Hocamız da İstanbul’daki tüm İlahiyat Fakülteleri ve İmam Hatip Lisesi hocalarından daha fazla nasıl istifade edebiliriz, bunun gayreti içerisinde olacaktır.”

“Doğru dini bilgiyle donatılan gençler, terör örgütlerinden uzak duruyor”

Din istismarının hiçbir zaman ihmal edilmemesi gereken konuların başında yer aldığına dikkat çeken Başkan Erbaş, “Sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde en çok istismara açık olan konulardan birisidir din. Buna fırsat vermemeliyiz. Bunun yolu da daha fazla eğitim-öğretimle ilgilenmekten geçiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 111 ülkeden 10 binin üzerinde öğrenciye destek veriyoruz. Çünkü doğru dini bilgiyle donatılan gençler, sonu terör örgütüyle biten bazı gruplardan uzak duruyorlar. Bunu yaşayarak görüyoruz. O terör örgütlerinin nasıl ortaya çıktığının serüvenini hepimiz biliyoruz. Buna set olacak bizleriz” şeklinde konuştu.

İstanbul Müftüsü Maşalı’ya başarılar dileyen Başkan Erbaş, Maşalı için şu duayı yaparak sözlerini tamamladı:

“Rabb’im işini kolaylaştırsın, zorlaştırmasın ve bu görevi hayırla tamamlamayı nasip eylesin”

Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz

Programda İstanbul Müftülüğü görevini teslim eden Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz da Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’ya başarılara dileyerek, “Ben bugün İstanbul Müftülüğü gibi gerçekten çok anlamlı ve şerefli bir görevi talebimiz olan bir kardeşimize devretmenin mutluluğunu yaşıyorum. İlmi birikimi, sosyal birikimi, insani ilişkileri bu hizmeti en yüksek seviyede yapacak konumda olduğunu ispat etmektedir. Biz bunun şahidiyiz ve duacısıyız.” diye konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı

Yılmaz’dan görevi teslim alan Prof. Dr. Maşalı da çok heyecanlı olduğunu dile getirerek, üstlenmekte olduğu görevin büyüklüğünün farkında olduğunu belirtti.

Maşalı, İstanbul Müftülüğünün çok köklü bir geleneğe yaslandığını ve bu geleneğe sahip çıkmak ve önceki dönemlerde yürütülen faaliyetleri korumak gibi bir sorumluluklarının olduğunu, ayrıca yeni hizmet ve faaliyetlerle bunları güçlendirmeleri gibi bir yükümlülüklerinin bulunduğunu söyledi.

Maşalı, konuşmasında yapmak istediği faaliyetlere değinerek, sözlerini tamamladı.

Programa Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin ve çok sayıda din görevlisi ve akademisyen katıldı.

Program, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Prof. Dr. Maşalı’ya cübbe giydirmesinin ardından sona erdi.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup