Mevlid-İ Nebi Haftası “Peygamberimiz Ve Aile” Temasıyla Başlıyor..

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mevlid-i Nebi Haftası tanıtım toplantısında medyanın ailede yaşanan olumsuzluklardaki etkiye dikkati çekerek, “Aile kurumunun zayıflamasında ve ailevi sorunların yaygınlaşmasında maalesef medyadaki özensiz yayınların önemli bir etkisinin olduğu açıktır” dedi.

Mevlid-İ Nebi Haftası “Peygamberimiz Ve Aile” Temasıyla Başlıyor..
Yayınlama: 06.11.2019
887
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Hazreti Peygamberin doğumu münasebetiyle düzenlenen 2019 yılı Mevlid-i Nebi Haftası tanıtım toplantısı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla Ankara’da yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hafta boyunca yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Başkan Erbaş, 8 Kasım 2019 Cuma gününün Hazreti Peygamberin doğumunun seneyi devriyesi olduğunu hatırlatarak, bu vesileyle Mevlid-i Nebi Haftası’nda Hazreti Peygamberi anma ve anlamaya yönelik birçok program gerçekleştireceklerini söyledi.

Hazreti Peygamberin sünneti saniyesini günümüz dünyasıyla buluşturmayı, onun rahmet mesajlarını zihin ve gönüllere ulaştırmayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Erbaş, “Milletimizin her ferdinin yüreğinde var olan Peygamber sevgisini daha da pekiştirmek,  o mukaddes sevgi ile birlik-beraberlik ve kardeşlik duygularımızı canlı tutmaktır. Onun öğrettiği insanî ve ahlâkî erdemleri söz, tutum ve davranışlarımızın mihveri kılmaktır” dedi.

2019 yılı Mevlid-i Nebi Haftasının teması, “Peygamberimiz ve Aile”

Başkan Erbaş, Mevlid-i Nebinin Müslümanların zihin ve gönül dünyalarında çok güçlü ve köklü bir yere sahip olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Peygamberimizin şahsında insanlığın yeniden doğuşunu ve aydınlık bir geleceği ifade etmektedir. Zira cehaletin ve zulmün esir aldığı, merhametin, erdemin, hikmetin kaybolduğu karanlık bir dönem; onun gelişi ve mücadelesiyle; ilmin, adaletin, merhametin aydınlığında asr-ı saadete dönüşmüştür. Cahiliye girdabında yolunu ve değerlerini kaybeden insanlar; onun peşinden giderek, kardeşliğin,  erdemin, ahde vefanın, güzel ahlakın ve bütün iyi davranışların en güzel örnekleri olmuşlardır.”

2019 yılı Mevlid-i Nebi Haftası için “Peygamberimiz ve Aile” konusunu belirlediklerini belirten Başkan Erbaş, “Biliyoruz ki, Rabbimiz, bizlere aile olmayı emretmiş, vedûd ismi celilinden meveddet gibi katıksız ve karşılıksız bir sevgiyi, varlığının bir delili olarak aileye lütfetmiştir” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir meslek ya da hedef, aile olmaktan daha önemli kabul edilemez”

Başkan Erbaş, bugün bireysel, sosyal ya da küresel boyutta yaşanan bütün sıkıntıların ya da güzelliklerin aileyle güçlü bir ilişkisinin olduğuna dikkat çekerek, “Daha iyi bir hayat için muhtaç olduğumuz temel değerler öncelikle ailede hayat bulacak, oradan topluma ve dünyaya huzur katacaktır. Yüce dinimiz İslam; ailede adaletin, ahlakın, fedakârlığın, sorumluluk bilincinin, istişarenin, karşılıklı yardımlaşma ve anlayışın hâkim kılınmasını; eşlerin birbirine güven duymasını ve bağlılık göstermesini, sevinç, keder, yorgunluk ve sıkıntıların paylaşılmasını istemektedir” diye konuştu.

Türkiye genelinde yapılan araştırmalara göre boşanmaların en çok görülen üç nedeni, %51 oranında, sorumsuz ve ilgisiz davranma olarak ortaya çıktığının altını çizen Başkan Erbaş, “Hangi açıdan düşünürsek düşünelim hiçbir gerekçe ya da meşgale aile olmayı ertelemeye ve aileyi ihmal etmeye, ilgisizliğe mazeret olamaz. Hiçbir meslek ya da hedef aile olmaktan, anne olmaktan daha önemli kabul edilemez. Hiçbir sorumluluk baba olma sorumluluğundan daha büyük olamaz” ifadelerini kullandı.

“Ailede herhangi bir sorun ortaya çıktığında başvurulacak ilk merci akl-ı selim olmalıdır”

Başkan Erbaş, hayatın her alanında olduğu gibi ailede de zaman zaman zorluklar, kırgınlıklar, gerilimlerin olabileceğini belirterek, “Önemli olan karşılaşılan sıkıntıları, haksızlığa yol açmadan, sabır, fedakârlık ve adalet duygusuyla aşmaya çalışmaktır. Ailede herhangi bir sorun ortaya çıktığında gerek kadın gerekse erkek için başvurulacak ilk merci akl-ı selim olmalıdır. Vicdan, güzel ahlak, sorumluluk bilinci ve fedakârlık olmalıdır” şeklinde konuştu.

Bencilliğin ve çıkar ilişkilerinin girdabı içinde huzurun kaybedildiğini, sevginin maddi kaygılar içerisine hapsedildiği bir dünyada en çok aile değerlerinin zarar gördüğüne vurgu yapan Başkan Erbaş, “Maalesef sevgi ve rahmetin merkezi olan aile, şiddet ve nefretin mekânı haline gelmektedir. Ailelerde yaşanan olumsuzluklar ise zamanla toplumun genel problemleri haline gelerek, aile-toplum sarmalında hayatı kuşatmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Medyadaki özensiz yayınlar, aileyi tahrip etmektedir”

Ailelerde yaşanan olumsuzluklarda medyanın işlevine dikkat çeken Başkan Erbaş, şu uyarılarda bulundu:

“Aile değerlerimize uygun, ailemizi korumaya ve güçlendirmeye yönelik yayınlar yapması medyanın en büyük ve başta gelen sorumluluğudur. Medyamızdan bunu bekliyoruz. Esasen, dünyanın hiçbir yerinde kendi milletinin değerlerini yıpratan bir medyanın varlığı düşünülemez. Fakat bugün aile kurumunun zayıflamasında ve ailevi sorunların yaygınlaşmasında maalesef medyadaki özensiz yayınların önemli bir etkisinin olduğu açıktır. Bunun için hep birlikte medyamız, yazılı, görsel her alanda çok daha dikkatli olmalıyız. Çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, milletimiz için buna ihtiyacımız var. Zira olumsuzlukları sıradanlaştıran, mahremiyeti hiçe sayan, şiddete teşvik eden, gayri meşru ilişkileri özendiren, sadakati önemsizleştiren, sorumluluk duygusunu hiçe sayan yayınlar aileyi tahrip etmektedir.”

İslam medeniyetindeki köklü aile yapısına işaret eden Başkan Erbaş, “Medeniyetimizden tevarüs ettiğimiz aile ahlakı ve değerlerini yozlaştıran ve yıpratan her türlü söylem, tavır ve politika nesillerimize ve geleceğimize en büyük kötülüğü yapmaktadır” dedi.

“Zaman ve teknoloji ne kadar değişirse değişsin ailede huzuru temin edecek değerler aynıdır”

Başkan Erbaş, Hazreti Peygamberin aile hayatı, kıyamete kadar bütün insanlar için en güzel örnek olduğunu ifade ederek, “Zaman, mekân, teknoloji ne kadar değişirse değişsin esasında insanın aileye duyduğu ihtiyaç ve ailede huzuru temin edecek değerler aynı kıymet ve önemde varlığını devam ettirmektedir. Peygamber Efendimiz tüm aile fertlerine daima merhametle, adaletle, iyilikle, güzellikle davranmış bütün ilişkilerinde insan onuruna saygıyı esas almıştır. “Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı olanınızdır. Ben de aileme karşı en hayırlı olanınızım.” hadis-i şerifi bu hakikatin ifadesidir” diye konuştu.

“Bugün aileyi korumanın ve güçlendirmenin, ailede huzuru yaşamanın yolu, Peygamber efendimizin gösterdiği değerleri ailede hâkim kılmaktır” diyen Başkan Erbaş, “Bu gaye ve sorumluluk ile Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 81 il ve ilçe müftülüklerimiz bünyesinde hizmet veren 401 Aile ve Dini Rehberlik Bürolarımız ve burada görev yapan üç bin hocamızla ailelerin korunması ve güçlendirilmesi hususunda manevi danışmanlık ve dini rehberlik hizmeti sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“8 Kasım Cuma günü Mevlid-i Nebi Haftamızın açılış programını gerçekleştireceğiz”

Diyanet İşleri Başkanlığınca Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla gerçekleştirilecek etkinliklere değinen Başkan Erbaş, şu bilgileri verdi:

“İstanbul Yahya Kemal Beyatlı Kongre ve Gösteri Merkezi Salonu’nda, 8 Kasım Cuma günü Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Mevlid-i Nebi Haftamızın açılış programını gerçekleştireceğiz. Aile özelinde etkinlikler yapacağız. Salonlarda milletimizle buluşacağız. Okullarımızda etkinlikler yapacağız. Radyo ve televizyon programlarımız olacak. 22-26 Kasım’da Antalya’da, ‘Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu’ yapacağız. Bu vesileyle bütün milletimizin her ferdini özellikle aileleriyle Mevlid-i Nebi programlarımıza katılmaya davet ediyorum.”

Programda, Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla hazırlanan sinevizyon ve kısa filmler gösterildi.

twitter volgers kopen

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Yapay Zeka Eğitim Platformu